Пензионери, вољно!
Чачак – Општински одбор Удружења војних пензионера у Чачку чува здравствене картоне својих чланова у подстанарској канцеларији код Удружења за неговање традиција ослободилачких ратова, јер је затворено место где би требало да буду. Гарнизонска амбуланта у Чачку престала је са радом 21. јануара прошле године, гарнизон у Чачку угашен још у јулу 2005, па око 1.500 војних осигураника (са укућанима) примарну заштиту добија у месном Дому здравља, на болничко лечење путује у Београд, а ради овере здравствених књижица мора у Горњи Милановац. – Министарство одбране искључује нас из свог састава, други нас не прихватају, а држава у дугом низу година одузима стечена права – једноставно је описао умировљени потпуковник Миладин Ристановић, ономад на скупу војних пензионера из Чачка, Лучана и Ивањице.
За то заседање припремљена је само једна тачка – шта има ново о лечењу и пензијама ? – али је била довољна да би се испунила велика дворана Скупштине општине у Чачку. Јер, од укупно 492 војна пензионера из ове три општине, чак 476 учланило се у Општински одбор УВП, желећи да на тај начин одрже прикључак са новостима у овом необичном времену.
– После гашења гарнизонске амбуланте војни осигураници из чачанског краја, и чланови породица, прегледају се у Дому здравља код парка, док лекове подижу у апотеци "Др Драгиша Мишовић", у Скадарској улици. То је регулисано уговором који је Министарство одбране закључило са Здравственим центром и Апотекарском установом у Чачку и, ево већ 12 месеци, редовно плаћа те услуге. Међутим, уколико је неко успео да здравствену заштиту оствари у другој станици, то чини на своју одговорност – поручио је осигураницима Бошко Накић, задужен у Општинском одбору УВП да прати ову област.
Примарна заштита подразумева лекарске, специјалистичке и стоматолошке прегледе, рендгенско снимање и лечења са потребним лабораторијским анализама.
– У хитним случајевима и ради сложенијих специјалистичких прегледа или болничког лечења, лекари Здравственог центра у Чачку дужни су да вас упућују на Војномедицинску академију, при чему издају упут и путни налог. Празан образац путног налога морате да понесете ви, можете га подићи у канцеларији Одбора. Због рехабилитације и доделе протеза и помагала, лекари су обавезни да вас упуте у специјалистичке кабинете ВМА – објаснио је Накић.
За коришћење тих права потребне су оверена војна здравствена књижица и лична карта. Књижице оверава команда првог суседног гарнизона, у Горњем Милановцу. На крају прошле године, чачански Одбор УВП прикупио је 350 књижица за 230 корисника осигурања, однете су у Милановац и у команди је ударен печат за ово лето. Остале ће да буду оверене током јануара.
– Наређењем Управе за оперативне послове ГШ ВС регулисано је да команда гарнизона у Милановцу рефундира путне и друге трошкове осигураника, рачуне за лекове, протезе, путне налоге. За сада, представник команде требало би да долази у Чачак сваког четвртка и од 8.00 до 10.00 сати преузима медицинску документацију за рефундацију. Али, због смањеног броја извршилаца, представник гарнизона из Милановца није долазио прошлог месеца, али су чланови Одбора УВП у Чачку уместо њега прикупили документацију и упутили у гарнизон – навео је Накић.
Бившим војницима препоручено је да јевтиније лекове сами плате, а тамо где су већи износи партиципације сачувају фискални рачун и оригинал рецепта, и четвртком предају одговорном лицу из милановачког гарнизона. Исто то, фискални рачун и рецепт, потребни су за рефундацију лека купљеног у било којој апотеци, на основу конзилијарног мишљења са ВМА.
Веома компликовано ? Да, боље него што је било ? Јер, после гашења чачанског гарнизона, војни осигураници са овог подручја лечили су се у ординацијама ЗЦ у Чачку, али само до 1. марта 2006. године. Тада им је то право укинуто, пошто Министарство одбране није плаћало рачуне. Даље, од почетка марта до 15. маја, војни осигураници с чачанског подручја могли су здравствену помоћ да добију искључиво у амбуланти Гарнизона ВС у 22 километра удаљеном Горњем Милановцу.
Пошто то није била услуга већ мучење, Министарство је одлучило да средином маја 2006. обнови рад амбуланте, поред портирнице у чачанској касарни "Танаско Рајић", тог пута под управом Гарнизона из Краљева. И та ординација закључана је тачно пре годину дана, па су лични здравствени картони предати Општинском одбору УВП. Најбоље је да не затребају.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


