Шта ће бити са „Заставиним” стручњацима
Крагујевац – „Да говоримо отворено, да се не лажемо. ’Фијат’ је овде дошао због јевтине радне снаге. Италијанима нису потребни наши стручњаци.“ Овим речима се председник Самосталног синдиката „Застава аутомобили“ Зоран Михајловић обратио градоначелнику Крагујевца Верољубу Стевановићу, који је пре два дана у седишту локалне управе уприличио састанак са синдикалним лидерима „Заставиних“ фабрика и металаца Србије. На састанку се разговарало о будућности запослених у „Застави“ који су, после недавно завршеног „првог круга“ запошљавања (посао добило 1000 радника), остали без ангажмана у заједничком предузећу државе и торинске компаније „Фијат аутомобили Србија“ – ФАС.
Реч је о 1600 радника „Застава аутомобила“, којима је, будући да немају ФАС-ове пропуснице, од првог фебруара ове године забрањен улаз у фабрику. Без посла су остали и производни радници, али међу онима за које није било места у новом предузећу велики је број и високообразованог кадра, пре свега машинских инжењера и дипломираних економиста.
– У Крагујевцу се неће радити на развоју аутомобила, а и сви делови ће стизати из Италије. Запослени у „Заставином“ институту и служби набавке су најугроженији. Шта ће бити са њима, ако знамо да је читава металска индустрија у Крагујевцу и Србији у кризи – упитао је Михајловић, напомињући да је у „првом кругу“ радне књижице ФАС-а добило свега 120 факултетски образованих радника „Заставе“.
Иако се још од првих најава да би „Фијат” могао стићи у Крагујевац залагао за оптимално решење синдикалних захтева, и сам градоначелник Стевановић је констатовао да сада постоји проблем са пријемом „Заставиних” радника у ФАС.
Подсећајући да је почетком реструктурирања „Заставе“, 2001. године, из фабрике, практично у једном дану, отпуштено 15.000 радника, градоначелник Крагујевца је рекао да се сада „не сме дозволити формирање новог ЗЗО-а“. (ЗЗО – „Застава запошљавање и образовање“ била је, подсетимо, „фантомска фирма“, у којој су фиктивно радили сви они који су проглашени технолошким вишком, а чије је плате субвенционисала држава, из буџета.)
– Шта ће бити на јесен 2011, када ће у Крагујевцу бити покренута производња 200.000 аутомобила? Да ли ће ФАС тада примити раднике „Заставе“ који нису добили посао, или ће запослити нове младе људе – упитао се градоначелник Стевановић, подсетивши да је, шестог маја 2008, држава са синдикатима потписала Меморандум о збрињавању свих радника крагујевачке фабрике аутомобила, што кроз запошљавање у ФАС-у, што кроз социјални програм на бази добровољног одласка из „Заставе“.
Решење се, према Стевановићевом мишљењу, мора наћи пре 2011, у договору са „Фијатовим” кооперантима. Зато Корманско поље, предвиђено за долазак добављача торинске компаније, мора што пре да буде стављено у функцију, нагласио је он.
– „Фијатовим“ кооперантима, али и нашим предузећима која ће радити за „Фијат“, морамо пред очи, ако хоћете и под нос, да ставимо Меморандум. Они морају да буду упознати са списком радника које ФАС није ангажовао. Код мене готово сваког дана долазе инжењери, магистри и будући доктори наука машинства који су остали посла у новом предузећу. Они морају да имају приоритет. Оно што је наша обавезе, то је да Корманско поље опремимо инфраструктуром и што пре, најкасније до лета, предамо ФАС-у у руке – изјавио је градоначелник Крагујевца.
Бране Карталовић
-------------------------------------------
Мале шансе за све „отписане”
Да ли „Фијатови“ кооперанти морају да запосле „отписане“ раднике крагујевачке фабрике аутомобила? По уговору о оснивању ФАС-а, од 29. септембра 2008, то не мора да учини ни сам „Фијат“.
У за ширу јавност непознатом делу уговора о запошљавању стоји да ФАС нема обавезу да „по аутоматизму“ преузме све раднике „Заставе“. У одељку шест, члану 26.1, дословце је написано: „ЗПД (Заједничко привредно друштво државе и ’Фијата’) ангажоваће запослене делом из редова раније запослених у ’Застави’, а делом из редова кандидата који нису претходно радили у ’Застави’“.
То, практично, значи да се међу 2433 радника, колико ФАС мора да запосли до краја 2012. године, могу наћи и они који никад нису видели ни Крагујевац, ни „Заставу“.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


