Прстен за велику Секу
Можда су најдраже награде оне које добијете од људи који се најбоље разумеју у ваш посао. Тако је ваљда и с глумцима, када их, за животно дело, њихов сталеж и еснаф награди оним златним Добричиним прстеном. Његов 26. власник је Јелисавета Сека Саблић, којој ће признање Удружења драмских уметника Србије бити уручено 25. јануара, на правом месту – у Атељеу 212, кући њених најлепших уметничких успомена. Уметница каже да и признање стиже у право време: „У годинама када могу да га примим срећна и с пуном свешћу о томе”.
Сека Саблић је од оних глумаца који не скупљају документацију о себи. Али, њене улоге у својим сећањима чува брижљиво публика, која је с несмањеним жаром волела и воли њену Ољу, Кристину, Риту, мајка Дару, Марију Калас и многе друге хероине којима се давала с великим жаром.
Рођена у Београду, Сека Саблић је још као гимназијалка глумила у „Дадову”, чији је један од оснивача. Глуму је дипломирала 1965. у класи Мате Милошевића, а дебитовала је у позоришту „Бошко Буха” у „Пепељуги” Александра Поповића. Ускоро постаје чланица Атељеа 212, где остварује најзначајније позоришне улоге у представама „Краљ Иби”, „Развојни пут Боре Шнајдера”, „Радован III”... На филму дебитује у првенцу Гордана Михића „Вране”, а уследили су: „Бициклисти”, „Бурдуш”, „Кичма”, „Лептиров облак”, „Рад на одређено време”, „Маратонци трче почасни круг”...
Јунакињу наше приче најчешће смо гледали у комичним улогама. За Секу су то биле озбиљне ствари које су јој и доносиле највећа признања.
На питање где, и данас, налази толику енергију за своју уметност, одговара: „У животу, како је то рекао Бранко Плеша. Увек захвалим себи и Богу што сам у снази и што постоји та енергија у мени, што се и љутим и радујем, што много, много волим свој посао”. Али, додаје како је свесна да ће је и то једнога дана напустити: „Оставља ме страст за овим и оним, за путовањима и љубавницима, то је природно, то је биологија, али мислим да је страст за глуму она која те последња оставља”. Посебно јој је важно што је иза ње увек највише стајала публика, и позоришна и телевизијска, пред којом овом наградом још једном потврђује своју високу глумачку класу.
И Сека Саблић је глумица којој се највише свиђа њена следећа улога: „Што би клинци рекли, палим се на нове улоге и увек их са радошћу чекам. Само не волим да се борим с неким конструкцијама, лажним ликовима и поставкама. Тада дођеш у ситуацију да браниш лаж уместо истине. А када то радиш мораш да пропаднеш”. Њу је животно и глумачко искуство научило да се никада не треба унапред хвалити: „Време ће показати колико шта вреди и шта публика прихвата”.
И на крају „портрета”: у нашем свету сцене данас је још један Саблић, млади редитељ Стефан, Секин син.
Б. Г. Требјешанин
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


