Оцене и за професоре
Студенти Београдског универзитета први пут ће у овој школској години имати прилику да оцењују рад професора. У складу са Законом о високом образовању и Статутом Универзитета, прошле седмице усвојен је Правилник о студентском вредновању педагошког рада наставника, на основу којег сваки факултет има обавезу да међу академцима спроведе анонимну анкету у којој ће они давати оцене предавачима.
Таква пракса већ годинама постоји на појединим високошколским установама које су имале слуха и за мишљење студената. Међутим, одсад ће оцена коју професори добију бити узета у обзир у поступку избора у звање наставника и служиће као вид контроле квалитета наставног процеса.
Упитник у писаној форми садржи девет тврдњи, а студенти поред сваке од њих уписују оцену од један до пет којом исказују степен своје сагласности са изнетим тврдњама. Такође, понуђена је и опција "не могу да одговорим". За сваки одговор рачунаће се просечна оцена, док ће просек свих девет одговора представљати коначну оцену наставника. Предвиђено је да се анкета организује сваке године на крају наставе из предмета, а да би се спречиле могуће злоупотребе, засад није дозвољен упитник у електронској форми.
Иако је вредновање рада наставника први пут обавеза у раду факултета, па ће се и сви евентуални недостаци исправљати у примени, неизбежно се намећу нека питања у вези са овим упитником. Најпре, да ли је требало поштовати особености факултета и формулисати различита питања за групације друштвених, техничких, природних или медицинских наука. Затим, питања су усмерена само на наставу "ex catedra", али не и на облике практичне наставе. Када је реч о објективности студената, о њој треба говорити колико и о објективности предавача.
Професор др Бранко Ковачевић, декан Електротехничког факултета, каже да су анкете о раду професора постојале још када је и сам био студент:
– Између наставника и студената мора да постоји повратна спрега. Неуспех студента није само његов него и неуспех професора. Овакве анкете обезбеђују већу меру јавности у раду.
На ЕТФ-у, додаје он, претходних година организоване су сличне анкете, али је у одговорима било и непристојних и нецивилизованих примедби.
Према речима професора др Александра Јовановића, декана Учитељског факултета, крајње је време било да се донесе овакав правилник који је у духу Закона о високом образовању.
– То је најсигурнији начин да наставници и факултети добију повратну информацију о свом раду, јер у њему учествују сви студенти. Нека питања су могла да буду другачија и да не буду иста за све врсте студија, јер су факултети хуманистичких наука другачији у односу на природне факултете – објашњава др Јовановић.
Професор др Милан Мартић, декан Факултета организационих наука, верује да ће студенти бити објективни приликом оцењивања. Он указује на то да су упитници могли да буду прилагођени групацијама факултета, али се ишло на то да сви предавачи буду оцењени на исти начин. Временом ће и питања бити боље формулисана, сматра др Мартић.
Прву прилику да оцене професоре студенти ће имати на крају текућег семестра, а факултети, осим ове обавезне, могу да организују и низ других анкета.
-----------------------------------------------------------
Да ли наставник касни
Анкета садржи неколико тврдњи које студент оцењује од 1 до 5:
- наставник излаже јасно и разумљиво,
- наставник излаже прегледно и истиче најбитније,
- излаже одговарајућим темпом у току семестра,
- долази на час добро припремљен,
- држи наставу у договореним терминима и без кашњења,
- подстиче учешће студента у настави,
- даје корисне информације о раду студената (после семинарских радова, вежби, активности на часу),
- одговара на студентска питања и води рачуна о студентским коментарима,
- досадашње оцене код овог наставника одговарају мом показаном знању.
Осим општих података о студијама, академци уписују и да ли су и колико присуствовали настави.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


