Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Хаг, Косово, избори

Хаг, Косово, избори
(Аутор: Душан Лудвиг)

Србија је добила нови Устав. Списак стратешких, судбинских питања земље свео се тиме на два: Хаг, чије је коначно решење свима познато, и Косово, око кога ствари, срећом, нису тако једноставне. Питање СЦГ, које је однело толико времена и енергије 2000-2003, а и касније, "разрешено" је с фамозних 0,5 одсто црногорских гласача. Утисак је да су се српски актери који су се залагали за опстанак СЦГ, дакле 90-ак процената политичке сцене, јефтино провукли по питању одговорности за такав стратешки дебакл који је био све само не неизбежан, па би се могло поставити и питање искрености тог њиховог залагања.

Ту најсумњивији нису "србијански индипендисти", па ни они очарани Ђукановићев(ск)им "европејством". Они су бар били искрени у свом залагању и бизарном радовању, а и преслаби да одлучујуће утичу на исход. Много је занимљивије посматрати брзину којом су се љути унионисти помирили с новонасталим стањем. Изгледа као да им је од реалног опстанка Заједнице много више био потребан њен распад као повод за још један сетни уздах и мрзовољну констатацију како су урадили све што је било до њих, у складу с домаћим и међународним правом и цивилизацијским нормама политичког понашања, али, ето, лицемерје тзв. Европе, Милова безобзирност и, наравно, мангупи у нашим редовима, све је то било јаче од њихове добронамерности, ширине и доследности. Такав уздах и констатација имају високу маркетиншку вредност код одређених делова бирачког тела, док би опстанак СЦГ значио обавезу политичког деловања у оквиру једне сложене државе. Дакле, за много софистициранију политичку работу од оне у унитарној држави, а изгледа да је интензитет доскорашњег вербалног залагања српских политичара за Заједницу обрнуто пропорционалан њиховој наклоности према суптилности у политици. Тако је, уосталом, било и са СФРЈ. Надајмо се да и њихово залагање за опстанак Косова у Србији није од исте сорте, јер је онда мрка капа...

У сваком случају, Устав је ту, видећемо је ли термин његовог доношења забашурио чињеницу да се владина већина распала око Хага. Биће и избори, видећемо када, јер је СПС већ припретио изласком из консензуса око Уставног закона. Видећемо и јесу ли сами у том покушају одлагања и да ли ће им то помоћи при обраћању бирачима. Кад год било, стратешке теме ће опет доминирати кампањом. Око Косова ће сагласност остати висока. Само ће ЛДП намерно остати ван ње, као и око Црне Горе (тада уз Г 17 плус). Једино стратешко питање које озбиљно поларизује сцену остаје Хаг, тј. брзина и стил којим ће се политички актери упустити у његово решавање и значај који придају том решавању као подршци спасавању Косова. На једној страни ту су СРС и СПС, на другој ДС, Г17 плус, ЛДП и СПО, на средини – тј. амбивалентни НС и ПСС (ако постоји) и, најзад, ДСС, између центра и антихашког пола. Пре избора остаје да се види хоће ли СПО испоручити ДС-у прихватљиве захтеве за присуство на изборној листи, или ће своју ниску, али чврсту подршку прокоцкати као 2000. године. Г17 плус је већ одбио да са Драшковићем остварује "синергију", видеће се и да ли је то мудро.

Кад се реше поменуте дилеме, остаје непознаница броја парламентарних листа: ПСС и СПО, али ни СПС, Г17 плус и ЛДП не могу баш спокојно очекивати своја места у новом сазиву Скупштине. Хит јесени ће, ипак, бити изговори за раздвајање термина парламентарних и председничких избора. Већ има "јаких" доприноса: "Нема времена и процедуралних могућности за истовремене изборе". "Може и председнички, али само ако овај или онај блок има заједничког кандидата" или "може и председнички, али само једнокружни, јер само у првом кругу су прави гласови"... Свакако, избори по садашњем, пропорционалном систему би од ДСС начинили "језичак на ваги" између "хашког" и "антихашког" блока, па би од oве странке зависило који ће блок формирати већину. ДСС-у не би одговарало увођење већинског система ако би на изборе изашла само са наjближим партнерима, јер би тада у другом кругу њени бирачи, а не страначки врх, одлучивали о победи једног од ових блокова. Ако би, међутим, врх ДСС покушао да увођењем већинског система пред саме изборе повећа могућност победе СРС, па да у светлу те могућности приволи странке "хашког" блока на предизборну коалицију по условима диктираним од ДСС, најбоље је препоручити им да – проуче искуство "незаменљивог" СПО из 2000. Најзад, ваљда се ни одлуке о изборном систему неће доносити на основу броја кандидата за председника и подршке коју ће једни другима (можда) упутити. Било би превише, али видећемо.

Политички аналитичар

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.