Ватромети у кишној ноћи
Њујорк, Лондон, Париз, Берлин, Беч, Праг, Москва, Загреб, Бањалука, Будва, Бар, Софија, Рио де Жанеиро – Према извештајима агенција и дописника "Политике" милиони људи широм света окупило се на трговима великих градова како би уз ватромет и музику дочекали долазак нове 2007. године и пожелели једни другима све најбоље. За разлику до ранијих дочека овогодишњу ноћ на размеђи две године у многим градовима, посебно широм Европе, покварила је снажна киша, а у неким земљама отказани су и ватромети због олујног ветра. О атмосфери која је владала извештавају дописници "Политике", као и агенције "Танјуг", "Бета" и "Фонет".
Стотине хиљада људи, вероватно читав милион, сјатио се на њујоршки Тајмс сквер како би, на највећој журци на планети прославили нову, 2007. годину.
Тачно у поноћ, највећа кристална кугла на свету спуштена је низ, такође шљаштећи, јарбол, означавајући почетак нове године, али и крај величанствене журке која је на њујоршким улицама трајала читавог дана, прво по силним распродајама, а затим у улицама које воде ка Тајмс скверу.
Стотине хиљада Деда-Мразева и Деда-Мразица из свих крајева света дочекало је нову годину уз звуке "Имеџин" Џона Ленона, после чега су се Американци прихватили традиционалног првог пољупца у години.
Лоше време, јак ветар и киша, покварили су новогодишње планове многим Британцима, па је отказана већина сада већ традиционалних јавних дочека Нове године.
Јавни дочеци су због невремена отказани и у Белфасту, Ливерпулу, Њукаслу, Глазгову и Единбургу, граду који је први у Британији увео праксу новогодишњих славља на улицама. У тим градовима су отказани и ватромети због ветра.
Зебња у Лондону
У Лондону је време било нешто боље, па је на обалама Темзе, у близини парламента и Биг Бена, тачно у поноћ приређен величанствен ватромет, у коме је уживало око 200.000 људи. За оне који нису били спремни за лондонске улице, највеселије је било у Вембли арени, где је певала Кајли Миног.
Утисак је, међутим, да је овог пута новогодишње славље у Лондону било мање свечано и са далеко мањим бројем људи. До сада је централно место дочека Нове године у Лондону био Трафалгар сквер, на коме се окупљало и по милион људи, али због безбедносних разлога то више није место окупљања.
Око 400.000 људи дочекало је Нову годину на Јелисејским пољима, највећој париској авенији на којој се традиционално, уз шампањац, прославља прелазак из нове у стару годину.
Француску престоницу обезбеђивало је око 4.500 полицајаца и жандарма, а највећа концентрација полицијских снага била је око Јелисејских поља.
На највећој уличној новогодишњој прослави у Немачкој и Европи, код Бранденбуршке капије у Берлину, долазак 2007. године прославило је близу милион посетилаца – становника главног града и туриста.
Иако је манифестација због орканског ветра у Берлину почела са закашњењем, а део позорница и штандова из безбедносних разлога морао да буде размонтиран, посетиоци су безбрижно обележили долазак нове године уз шампањац и кувано вино и паљењем прскалица.
Хиљаду ракета ка небу
У поноћ је небо у центру града осветлио ватромет од преко 1.000 ракета, а мањи улични ватромети су широм главног града приређивани до зоре.
Журка код Бранденбуршке капије је, због кише која је почела, окончана нешто раније него претходних година. Полиција је саопштила да је упркос томе што је на њој било око милион људи, прослава протекла без икаквих проблема и изузетно мирно.
Метрополе Средње Европе, попут Прага у Чешкој и Кракова у Пољској, преплавили су инострани туристи који су дошли на дочек Нове године. Пољске туристичке меке Краков и Вроцлав такмичили су се ко ће организовати већи дочек на отвореном.
Словачки главни град Братислава организовао је мноштво концерата и забаве на улицама за око 15.000 страних туриста и око 25.000 домаћих гостију. Главна атракција је поново најмаштовитији поноћни ватромет у Средњој Европи, изнад Дунава, овог пута на музику Маријана Варге.
Велики број Аустријанаца дочекао је нову, 2007. годину, на улицама већих градова, а највише их је било у престоници, Бечу.
Пунч уз валцере
Највећи дочек Нове године организован је, по обичају, у центру Беча, где је на традиционалној "Новогодишњој траси", дугој више километара најлуђу ноћ провело, према саопштењу градских власти, око 700.000 људи, како Аустријанаца, тако и страних туриста, што је и нови рекорд.
Иначе, на преко 100 штандова широм центра града гости су имали прилику да пробају топли традиционални зимски напитак – пунч.
Као и сваке године прослава Нове године почела је већ у послеподневним сатима, а по старој традицији Нову годину, тачно у поноћ, означила је звоњава 22 тоне тешког звона "Пумерин" бечког знамења катедрале Штефансдом и валцер који је играло више хиљада Бечлија на улицама центра града.
На московским трговима Нову годину је дочекало око 70.000 људи, а о њиховој безбедности бринуло је 25.000 полицајаца.
Више стотина посетилаца главног града Русије 2007. је дочекало на клизаљкама на огромном леденом клизалишту постављеном недавно на Црвеном тргу, а неколико хиљада њих уживало је у новогодишњем концерту под зидинама Кремља. Према резултатима истраживања које су пренели руски медији, у Русији је ове године за дочек Нове године потрошено 19 милијарди долара, према 25 милијарди колико је потрошено у САД.
Више десетина хиљада грађана окупило се на дочеку Нове године у Загребу, чији је почетак после неколико наступа популарних рок група обележио ватромет уз честитке градоначелника Милана Бандића.
Уз музички програм и ватромет, Нова година дочекана је и у другим већим хрватским градовима.
Централна церемонија дочека Нове године у Сарајеву је одржана на платоу Скендерије, где се неколико десетина хиљада грађана забављало уз поп, рок и фолк музику. И Мостарци су Нову годину дочекали на отвореном, на Шпанском тргу.
Најлуђу ноћ већина Бањалучана је провела у кругу породице и пријатеља, јер су ниске плате и високе цене у угоститељским објектима били главни разлог слабе посете.
Весело у Будви и Бару
Централни догађај дочека Нове године у Црној Гори под отвореним небом традиционално је био и овог пута у Будви. Више стотина младих Барана Нову годину дочекала је на главном градском тргу, испред робне куће "Избор", уз музику домаћих звезда, као и гостију из Србије. Како јавља дописник "Политике" Милан Вујовић, весеље је организаторе, општину Бар и Туристичку организацију Бар, коштало 40.000 евра.
У бугарској престоници Софији такође је организована велика прослава на отвореном, на којој се више од 40.000 људи уз раскошни ватромет радовало 2007. години и уласку у европску породицу.
На зграду у којој је некада било седиште Комунистичке партије постављени су велики звучници са којих се током целе вечери орила музика, а у поноћ се зачула химна ЕУ.
Финска је прославила Нову годину – сат времена пре суседа Шведске.
Киша у финској престоници Хелсинкију донекле је умањила ефекат раскошног ватромета на тргу Сенат, док је у шведској престоници Стокхолму, ватромет организован испред отвореног музеја Скансен, што је преносила државна телевизија СВТ.
Близу 21.000 полицајаца у Рио де Жанеиру старало се о безбедности туриста и учесника прославе на чувеној плажи Копакабана, после прошлонедељних напада банди, у којима је живот изгубило 19 људи.
--------------------------------------------------------------------------
НОВА ГОДИНА У ЈАПАНУ
Заставице за цара
ТОКИО – Близу 70.000 Јапанаца који су махали државним заставицама смењивало се испред царске палате у Токију да би у Новој години поздравили цара Акихита и његову породицу.
Царева снаја, принцеза престолонаследница Масако, која се годинама бори са депресијом, такође се појавила на застакљеном балкону палате заједно са својим супругом престолонаследником Нарухитом. "Заиста сам срећан што прослављам Нову годину са вама", изјавио је Акихито (73) машући маси са балкона на коме се појавио са члановима породице.
Принцеза Кико, која је у септембру родила првог мушког наследника у царској породици у последњих 40 година, принца Хисахита, само се накратко појавила у току дана на балкону јер, како је речено у саопштењу царске палате, још увек доји бебу.
Јапанцима се пружа два пута годишње прилика да се приближе царској палати: за Нову годину, 2. јануара и за царев рођендан, 23. децембра.
Танјуг
--------------------------------------------------------------------------
ПРОСЛАВА У МАКЕДОНИЈИ
Пиротехника и цигани
Специјално за "Политику"
Скопље, 2. јануара – Македонци су се са старом годином опростили уз заглушујућу пуцњаву петарди и других пиротехничких средстава, која је, уобичајено била гарнирана рафалима из лаког ватреног оружја.
Иначе, Нову годину су дочекали на градским и сеоским трговима. Ако је веровати дежурним репортерима македонских телевизија, највеселије је било на Охриду где је петнаестак хиљада људи, махом носталгичних Срба, Грка и Бугара, ђускало уз хитове домаћих естрадних звезда на челу са Владом Јаневским.
Групна опраштања са годином коју би Македонци да што пре забораве, одвијала су се у угоститељским објектима и породичним домовима, уз прасетину и добра македонска вина и циганске оркестре који ничу као печурке. Најрепрезентативнији, "Кочани оркестра", који се прочуо наступајући у филмовима Емира Кустурице увесељавали су Скопљанце који традиционално, новогодишњу ноћ дочекују на тргу "Македонија".
М. Раденковић
--------------------------------------------------------------------------
ПРОСЛАВА И У СВЕМИРУ
Поклони за космонауте
МОСКВА – Празнични сто на Међународној космичкој станици био је пун разноврсне хране, јер је космонаутима на време послат бонусни контејнер с резервом намирница, саопштио је представник медицинског института који брине о исхрани и здрављу космонаута.
"Наши специјалисти нису ништа посебно припремали за новогодишњу ноћ, јер су руској и америчкој посади послати додатни контејнери с храном према њиховом укусу", изјавио је Алексеј Агурејев, пренела је агенција Интерфакс.
Празнични поклони послати су шатлом "Дискавери" под контролом НАСА.
Танјуг
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


