Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Фрижидер пун, а душа празна

Фрижидер пун, а душа празна
Стокхолм - Припадници шведске краљевске гарде и радник службе за рашчишћавање снега, архивски снимак 2011. (фото АП)

Питао ме је како ми је тамо у Швајцарској, а пре него што сам стигла да кажем да није Швајцарска већ Шведска, одговорио је и сам: - Боље него код нас! Не трудим се пуно да га разуверим, али ни потврдим, у принципу сигурно је у праву.

Настављам даље, улицама свог детињства, безбрижности, добро познатих кућних фасада изрезбарених прошлошћу, корачам прашином свога равничарског краја, дивим се сваком сунцокрету и маку, не примећујући како ме мој саговорник чудно гледа!

- Шта ту има екстравагантно и занимљиво у свим тим браздама и дроњцима, у тим распусним мирисима и ширини?! - пита се он. Ја му то тренутно не могу објаснити. Како убедити човека да су војвођанске набујале њиве, распеване грлице на олуцима наших набијеница, узвици и поздрави мештана на улицама лепши и бољи од било које „Швајцарске“!

Затражио је да му прицам о свом животу - заради, дружењима са земљацима, скуповима и турбо-фештама, Швеђанима и њиховој традицији. Потајно ме је нервирало што раздраганост тек пристигле у родни град и разгледање већ добро познате родне разгледнице, морам да прекинем причом о свом „швајцарском животу“.

Објасних му да зарађујем таман толико да платим рачуне, и да се кредита бојим као ђавола. Да пара трошим бас толико колико их лично и зарадим, док упорно одговарам са НЕ безнадежним подговарачима за дизање кредита који ти се љубазно представе преко телефона, на улицама или кроз писма која добијам на кућну адресу, и упорно убеђују да то баш ниста не коста! Уверавам их да ја не трошим јер ми је досадно, и да имам стрпљења док не скупим за нови кухињски сто и витрину, да ми њихове услуге нису потребне и да не пратим моду потрошачког дебила!

Затим му објасних како земљака готово и да нема, јер сада су сви из многобројних југословенских земаља земљаци неким својим земљацима, а да је мени потребно само неко једноставно чељаде са којим бих поделила своје наде, стрепње и тежње, љутње и море. Са којим бих уместо марке аутомобила којег поседујем, стамбеног објекта у коме живим и грандиозности турбо звезда, расправљала о срећи и туги, љубавима и мржњама, баш као у Андрићевој приповетци "Писмо из 1920.године".

Наставих причу о Швеђанима, за које се мој саговорник посебно интересовао. Објасних му да немам пуно шведских пријатеља јер не разумем баш најбоље.

-Не, погрешно сте ме схватили, ја говорим њихов језик, али их опет не разумем!
Покушавала сам годинама које сам провела у њиховој земљи да одгонетнем ту једнакост мишљења и понашања код већине. Немогуће да сви мисле и делују подједнако!? Зашто је истицање толико ретко и зашто једни на друге личе?

Покушавала сам да схватим зашто се деца најављују када долазе у посету својим родитељима, зашто су им односи као наши односи са комшијама, зашто шетају и више воле кучиће од сопствене унучади и зашто једу немашовиту и неукусну храну поред толико специјалитета нација које су са собом донеле свој јеловник, разноврсних производа у продавницама који су доступни и сијасет ТВ програма о кулинарству! Покушавала сам да сазнам зашто тако лако одустају од брака, зашто породица као институција слаби, зашто је егоизам надвладао алтруизам и зашто самољубље и саможивост добијају на цени?!

Мој саговорник ме је пажљиво слушао, и по његовом изразу лица закључих да је очекивао другачији одговор - да ћу да исплетем хвалоспев о свом луксузном „швајцарском животу“ коме је и он сам тежио. Одговорио ми је само кратко: "Ма реко`сам ја да је тамо боље!"

Не трудим се да га разуверим, у принципу ... сигурно је у праву.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.