Пензије и пре рока
Последњу рату јавног дуга у износу од једне и по пензије увећане за камату од 8,5 одсто, пензионери могу да подигну и пре рока приспећа – јула 2008. године, кажу у Фонду пензијског и инвалидског осигурања запослених.
Заинтересовани пензионери могу своје захтеве за превремену наплату поднети приватном предузећу "ДХВ инвестмент", с којим је Фонд ПИО има уговор.
Новац који им следује јула 2008. добиће одмах, али умањен за 15 процената.
Иван Мимић, финансијски директор у Фонду пензијског и инвалидског осигурања запослених, каже да је до сада посредством наведене фирме последњу рату дуга, која се креће до 4.000 динара, унапред подигло само 111 пензионера.
Пензионери у Србији могли би убудуће да примају пензије једанпут и то у целом износу, уместо два пута месечно, као што је то сада. Пензијски фонд је такав предлог доставио надлежнима, а да ли ће до тога доћи, зависи од одговора Министарства за рад и социјалну политику, Министарства финансија, Светске банке и Савеза пензионера Србије, изјавио је Мимић.
– То би више одговарало пензионерима, а осетно би смањило трошкове слања извештаја о износу пензија, који фонд сада шаље двапут месечно Преласком на исплату једном месечно, пензионерима којима сада поштари новац доносе на руке, он би стизао на текући рачун – каже Мимић.
Нов начин исплате би увелико растеретио фонд, нарочито спровођења административних забрана на кредите и друге обуставе из пензионерских примања. Али, пре тога би, додао је Мимић, требало обезбедити довољно новца за исплату у једном дану. Ако овакав предлог прође, држава би на дан исплате пензија морала додатно да обезбеди 12 милијарди динара, што је за њу велико финансијско оптерећење.
Фонд ПИО такође обавештава пензионере да не наседају на летке које неко убацује у поштанске сандучиће, да је у току пријављивање за усклађивање пензија и то за 12,76 одсто. Реч је о дугу који је држава остала дужна пензионерима за последњи квартал 2005. године, када је уместо да принадлежности повећа за овај износ, ретроактивно почела да примењује нови закон према ком се принадлежности усклађују двапут годишње.
Образац који је пензионерима убачен у сандучиће, а који им наводно шаље пензијски фонд, нема никакве везе са фондом, каже Иван Мимић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


