Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Филмови за душу

Филмови за душу
Стефан Лазаревић у филму Аги и Ема

Нови Сад – Екипу филма "Коњи врани" – у којем се приказује судбина Срба у временима када је царица Марија Терезија одредила да њихова земља Банат буде тамница за нелојалне грађане Аустроугарске монархије – чија је прексиноћна пројекција на Филмском фестивалу Србије уврштена у касне ноћне сате, на јучерашњој прес-конференцији предводио је редитељ Љубиша Самарџић. Заједно са протагонистима Миланом Васићем, Калином Ковачевић, Миленом Васић Ражњатовић, директором фотографије Миладином Чолаковићем и костимографом Иреном Белојицом, он је говорио не само о Србији "као земљи препуној ненајављених трагедија, неочекиваних обрта, несрећних љубави и узаврелих емоција" већ и о откривању Војводине, Баната и његовог Тораша као чуду природе...

– Данас познајем Војводину боље од Војвођана, а у филм сам унео део људских прича и судбина са села... Тако је у филм ушла и истинита прича о близанцима на превару ожењеним истом женом са којом имају чак деветоро деце... – рекао је Самарџић, који се, иначе, у својим откривањима Војводине често служи и стиховима Мирослава Мике Антића да "Љубав је оно за чим се пати, чему можеш срце дати и где ти може живот стати..."

Самарџић је, говорећи о продукцији свог остварења, која је реализована заједно са загребачким "Јадран филмом", изјавио да је за све филмове који се снимају у државама бивше Југославије излаз у – копродукцији у региону, јер ниједна од новостворених кинематографија нема довољно финансијске моћи да сама снима сопствене филмове.

Редитељ је, поред приче о открићу Војводине као узбудљивог простора, открио и како је пронашао свог глумца Милана Васића, пореклом са Косова. О Васићу је прочитао текст у "Политици", аутора Мирјане Радошевић, позвао га, допао му се и – ангажовао га је за филм!

Екипа дуго очекиваног филма "С.О.С. – Спасите наше душе" Слободана Шијана, аутора култног остварења "Ко то тамо пева", који је прексиноћ премијерно приказан у такмичарском програму фестивала, јуче је такође гостовала на прес-конференцији коју води медијатор Јасна Рајић.

Редитељ Шијан, који је филм снимио према сценарију Милоша М. Радовића и у продукцији "Ћули филма, довео је и директора фотографије Милана Спасића Папија, протагонисте Богдана Диклића, Неду Арнерић, Предрага Ејдуса. Говорећи о свом филму у којем његови јунаци представљају врхушку онога што то друштво представља као хуманост, и то кроз форму такмичења, а заправо саму хуманост чини апсурдном, Шијан је говорио и о реалним проблемима у којима се продукција налазила снимајући "С.О.С. – Спасите наше душе", јер је држава, и поред свих обећања, одвојила скоро три пута мање средстава од обећаних, па је реализација спасена захваљујући помоћи града Београда и интервенцији градоначелника Ненада Богдановића. Шијан, иначе, говори и о својој југоносталгији, не као жудњи за преминулим политичким системом, већ као о комуникацији разних народа интензитетом који је раније постојао, о погубљеној космополитској култури...

На крају јучерашњег сусрета, гости су били аутори и протагонисти дечјег, али не само дечјег, филма "Аги и Ема", редитељ Милутин Петровић, писац Игор Коларов према чијем је истоименом делу и снимљен филм, тумачи рола Милена Дравић, Лена Богдановић и мали Стефан Лазаревић.

Петровић, који је некада био и рок музичар и ТВ редитељ, документариста ("Специјално васпитање"), аутор ТВ филма "Телефономанија", као и дугометражних остварења "Земља истине, љубави и слободе" и "Југ-југоисток", говорио је о свом новом, дечјем филму – првенцу.

– Већ 25 година овде нико, пре нас, није снимио дечји филм, а до реализације "Агија и Еме" дошло је тако што сам ја, случајно, прочитао књигу, заљубио се у њу и пожелео да то снимим... – рекао је Петровић.

– То није само дечји филм, већ филм о чежњи за љубављу, о усамљености и жељи човека за комуникацијом. Обрадовала ме чињеница да сам добила тај глумачки задатак, а главни глумац, наш Стефан, много ми је помогао, као и ја њему... Лепо смо радили, био је то филм за моју душу, којим сам обогатила свој духовни живот – рекла је Милена Дравић.

Филм "Аги и Ема", који је у Новом Саду имао светску премијеру, овог лета биће приказан и на фестивалима у Сопоту, Врњачкој Бањи и у Нишу, а од октобра ће ући у биоскопе. Аутори се надају да је реч о остварењу на којем ће одрастати многа будућа деца...
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.