Подршка за најбоље музичаре
Ову награду су добили стварно најбољи, каже Јованка Вишекруна-Јанковић, пијанисткиња и уметничка директорка асоцијације „Артлинк”, најављујући концерт челисткиње Ирене Јосифоске данас у подне у великој дворани Коларчеве задужбине, добитнице награде „Артлинк – Сосијете женерал” за најперспективнијег младог музичког уметника. Овај концерт је први у низу догађаја који ће за њу бити организовани у току године. Награда подразумева и снимање компакт-диска, новчану награду, прилике за усавршавање. Јосифоска је добитница награде за 2013. годину, а крајем ове године биће промовисан десети добитник.
– Јосифоска је фантастична млада уметница која је још као дете постала позната широј јавности. И за њу говоре да је вундеркинд као и за претходну добитницу ове награде Уну Станић, виолинисткињу, сада студенткињу прве године Конзерваторијума у Бечу. Свој таленат Ирена Јосифоска је доказала много пута и на концертном подијуму и кроз многобројне награде које је освојила – додаје Вишекруна Јанковић, наводећи да су међу досадашњим добитницима и Станко Мадић, виолиниста, Мирјана Рајић, пијанисткиња, Сања Бизјак, пијанисткиња, и да сви они сада имају завидне интернационалне каријере.
Награда се додељује од 2005. године, али од ове у партнерству са банком Сосијете женерал. После сарадње са „Аудијем” и неколико година сналажења без спонзора, Јованка Вишекруна-Јанковић најављује сарадњу са банком Сосијете женерал као стратешко партнерство, јер им је циљ исти: улагање у младе музичке таленте и подршка за њихов рад.
То партнерство развија се на два плана. Осим награде, ту је и циклус за младе таленте који подразумева аудиције четири пута годишње и серије за младе таленте који прођу аудицију и имају прилике да раде заједно са већ реномираним уметницима на програмима који су за њих потпуна новина. Углавном се свира камерна музика и онда се организују концерти. Ове године први концерт ће бити 31. јануара у Скупштини града у 18 часова, а том приликом ће Ирени Јосифоској бити уручена и новчана награда и статуета.
У 2014. години, када „Артлинк” обележава десет година од оснивања, почиње и „Артлинк европски музички циклус”, а први концерт је 25. јануара у Великој дворани Коларчеве задужбине у 20 часова када ће наступити познати немачки челиста Јан Фоглер заједно са Мирјаном Рајић (иначе првом добитницом награде за најперспективнијег младог уметника која сада ради у Дрездену на музичкој академији), и још троје уметника међу којима је и уметничка директорка „Артлинка”.
– Извешћемо премијерно једно врло лепо Шуманово дело за необичан ансамбл: за два клавира, два чела и хорну. Идеја Европског музичког циклуса јесте да кроз концерте и пројекте омогући сарадњу уметника из Србије са уметницима из различитих европских земаља – каже Вишекруна-Јанковић, додајући да ће у оквиру тог циклуса на јесен бити гост француски пијаниста Пјер-Лоран Емар, и то баш на стогодишњицу Колубарске битке.
Највеће богатство, истиче она, јесте то што „Артлинк” сада има свој круг уметника, пријатеља који могу заједнички да креирају разне уметничке пројекте. Заједно је много лакше него када сте сами, додаје уметница која је, поучена сопственим искуством и знајући колико је било тешко док је сама себи покушавала да обезбеди усавршавање и концерте, ушла у оснивање „Артлинка” како би направила институционални оквир за све те активности и тако помогла другима.
Међу тим уметницима се сада стварају нови камерни ансамбли тако да ће у десетој години постојања „Артлинка” бити и неких изненађења, на пример „Артлинк трио”, „Артлинк квартет”, најављује Вишекруна-Јанковић, тврдећи да је ово прави тренутак да се младима понуди другачији културни модел и да се крене у освајање младог света правим вредностима. У том смислу, а и у складу са трендом концепта „едукативних” и „породичних” концерата који је популаран у свету, она ће за концерте европског музичког циклуса понудити карте директно школама, пошто је освајање нове младе публике такође зацртано као стратешки циљ „Артлинка” за 2014.
Гордана Поповић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


