Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Село без грофовских обележја

Село без грофовских обележја
Развој их заобилази: Мештани Ерема немају воду (Фото Ј. Слатинац)

Ерем код Руме Мало ко у Срему зна да је Ерем село, чак не знају ни где се тачно налази. Угнездило се у панонском мору зеленила, на пола пута између Руме и Сремске Митровице, скрајнуто у атар за цео километар, па живот крај њега тече, а у Ерем мало ко свраћа. Била је то бивша пустара грофова Пејачевића, бирошко насеље. Данас нема бироша, нема ни једног грофовског обележја, дворац је давно нестао, а у селу живи 55 становника у 29 кућа, од које су три, као и у сваком селу овде, празне.

– Овде се долазило после ратова – почиње причу за "Политику" Милан Кесић (72). – Ја сам 1943. дошао из Лике, из села Ваганц, као избеглица. Онда су, кад се тај рат завршио, дошли још неки. Пре нас, дакле у Краљевини, краљ Петар је Личанима, солунцима, доделио овде земљу као колонистима. Тако је почело. И после овог рата, дошле су две-три породице, неки су већ отишли. Шта да раде у овој тишини.

Од староседелаца ту су једна бака и извесни Пишта, не могу да му се сете презимена. Друга линија насељавања је почела средином шездесетих, кад је војска градила полигон на Мањачи код Бањалуке и из Братунца и Бајине Баште, кад је грађена хидроцентрала, па имања и куће узете и потопљене.

То је заправо Ерем, и ту обавезно додају еремског зета, Аустријанца Алојза Брухмана, из Лајбница. Алојз овде није залутао. Довела га љубав. Давно се оженио гастарбајтерком, лепом Стојанком са Ерема. Свидели су му се мир и тишина, зелени тепих еремски, па је недавно купио кућу, лети бораве овде, доведу и унуке, а у јесен се пакују иду у Лајбниц.

– И њих двоје се рачунају у тих 55 становника. Кад они оду, остају 53 житеља, који немају где. Видиш, нас љути то кад кажу да смо са грофовске пустаре Ерем. Не, ми смо село, видите, имамо и главну, истина једину улицу, а одмах тамо, кад пређеш ових 250 метара асфалта је атар, све зелено, види се до Фрушке – наставља причу Чубрило, земљорадник из Ерема.

У Ерему, селу, а не грофовској пустари, нема продавнице, нема кафане, нема водовода. Нема ни школе, јер нема ни деце, тек понеко, па у школу иде у четири километра удаљено село Вогањ. Ерем није ни месна заједница, и она је у Вогњу.

– Имали смо после оног другог рата школу, па укинута, нема деце. А ко да иде у кафану. Продавница била, мало радила, па затворена. Нема купаца. Имамо и воде, свак’ има бунар. Водоводна цев је одавде три километра, кад бисмо могли воду да доведемо – вајка се Милан Кесић.

Мало ко свраћа у Ерем. Политичари тек кад мука стисне, кад им требају гласови. Дођу, наобећавају и – нестану. Па опет за изборе.

А Ерем у међувремену живи у својој тишини. Самује. У Руму, или Митровицу, иду кад је прека потреба.

Имали су шансу, после последњег избегличког таласа, да им бизнисмен из Дарувара доведе воду у село, али је тражио да купи земљу и направи гаражу за своје камионе. Кад се није погодио са мештанима, покупио се и отишао.

– Свака нас шанса заобиђе. Да је тај овде остао са десетак камиона и багерима, нашло би се и посла за неке, а довео би и воду. Овако, остало је све по старом. Некад смо сејали доста бостана, па путовали Босном и продавали. Сад ни то не може. Таква времена – окончава причу Драгослав Зарић, који свако јутро иде на посао у "Галакси" у Руми.

Кад смо полазили из Ерема, падало је вече. У мору зеленила видело се само неколико сијалица, као да их је неко закачио на висока стабла кукуруза. Село, а не грофовска пустара, утонуло у зеленило остало је да самује своју самоћу.

Овде као да се време зауставило.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.