Пузигаћа и у затвору живи монашки
Дејан Пузигаћа (35) кога је Виши суд у Београду у одсуству осудио на 14 година због учешћа у инциденту у којем је француски држављанин Брис Татон убијен, дане на издржавању казне проводи спремајући цркву и помажући свештенику у КПЗ у Сремској Митровици. На овај начин Пузигаћи је омогућено да настави са духовним животом који је започео када се замонашио током бекства, у којем се налазио готово шест година и када је променио име у Сава.
Ипак, како сазнајемо, иако је тражио од затворске управе, али и црквених власти, Пузигаћи није дозвољено да носи мантију на издржавању казне. Он, као и сви други осуђеници, свакодневно носи затворску гардеробу, како налажу прописи Управе за извршење кривичних санкција.
Пузигаћа је, подсетимо, у септембру прошле године ухапшен на аеродрому у Атини у монашкој одори што је изазвало велику пажњу јавности.
– Сваком вернику, било које вероисповести, на издржавању казне омогућено је да присуствује црквеним службама, пости или поштује друге обичаје које вера налаже – наводе у Управи за извршење кривичних санкција.
Пузигаћа је, као и сваки осуђеник, радно ангажован само је, можда, његово радно место у цркви нешто специфичније и изазива више пажње јавности. Али, свакако није једини који „ради” при цркви.
Капела Свете Петке у КПЗ „Сремска Митровица” у којој Пузигаћа проводи део затворског времена, посебна је због чињеница да је најстарији храм у затворској установи на просторима некадашње СФРЈ. Подигнута је 1893. године, а две године касније, када је проширен КПЗ, укључена је у састав завода и то због верника који су ту били на издржавању казне.
Иако је тражио од затворске управе, али и црквених власти, Пузигаћи није дозвољено да носи мантију на издржавању казне
Поменута капела првобитно је била двоолтарна црква у којој су се одвијала православна и римокатоличка богослужења. Православна богослужења обављао је затворски духовник отац Макарије, потоњи епископ сремски. Звоник и иконостас срушени су 1944. године, а без трага је нестало све што је чинило цркву. Сав богослужбени рад је забрањен, а затворска капела претворена је у биоскопску салу. Свештеници и црквени великодостојници долазили су у посету осуђеницима, али нису имали дозволу за богослужења, духовни рад или верско образовање осуђеника.
Црквени живот међу зидинама затвора у Сремској Митровици поново је, после готово шест деценија, покренут 2000. године. После три године, почела је верска настава, а затвор је добио свог духовника – проту Лазара Пајића кога је наследио данашњи духовник, јереј Љубомир Воларевић.
У плану је реконструкција објекта како би се цркви у оквиру КПЗ Сремска Митровица вратио стари сјај. Пронађено је звоно са оригиналног звоника, па је план да оно буде враћено на старо место.
Замонашио се у Катару
Дејан Пузигаћа, осуђен као један од организатора навијачких нереда у којима је 17. септембра 2009. године на Обилићевом венцу у Београду на смрт претучен Француз Брис Татон, пребачен је у Сремску Митровицу на издржавање казне одмах после депортације у Србију, у априлу овде године. У одсуству је првостепеном пресудом био осуђен на 32 године, али му је после разматрања жалби, Апелациони суд казну смањио на 14 година.
У међувремену, Дејан Пузигаћа постао је Сава јер се замонашио у Катару. По закону, овај осуђеник има право да тражи понављање поступка. Његов отац Жарко у изјави за „Политику” каже да ће његов син сигурно искористити ову могућност.
– Рок за подношење захтева за понављање поступка је шест месеци од дана депортације у земљу. Дејан ће сигурно до тада искористити законску могућност и затражити понављање поступка – рекао је за наш лист Жарко Пузигаћа.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.