Петак, 03.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Прекинути нереди у Косовској Митровици

Прекинути нереди у Косовској Митровици
У јутрошњем сукобу са припадницима Кфора и УНМИКА повређено је више од 70 Срба (Фото АП)

Косовска Митровица – Више од 100 Срба и припадника УН полиције и Кфора повређени су у нередима у северној Косовској Митровици, који су избили након јутрошњег хапшења бивших радника Окружног и Општинског суда, који већ три дана у згради судова протестују тражећи да се врате на своја радна места и да та установа буде под управом правосуђа Србије.

У северном делу Митровице тренутно је мирно, а припадници Кфора покушавају да заведу ред на северу Косова, изјавио је Танјугу око поднева портпарол УНМИК-а Александар Иванко.

Он је додао да је полиција УНМИК добила наређење да се повуче из северног дела Косовске Митровице.

Двојица Срба, од њих седамдесетак који су повређени јутрос у животној су опасности, речено је Танјугу у митровичкој болници.

Српски припадник Косовске полицијске службе Небојша Вукомановић (36) из Лешка тешко је повређен, живот му је угрожен и биће транспортован за Београд, рекао је новинарима управник те болнице Владимир Аџић.

Поред Вукомановића, живот је угрожен и Илији Ћући, који је јутрос у нередима повређен гелером у главу, рекао је Аџић.

Иванко је рекао Танјугу да међународне снаге „у потпуности контролишу контролне пунктове 1 и 31 (према централној Србији у Јарињу и Зубином потоку)” и навео да је у Митровици више полицајаца УНМИК-а и припадника Кфора.

Портпарол француског Кфора Етјен ди Фаје де ла Тур рекао је у међувремену Ројтерсу да је осам француских припадника Кфора повређено од експлозија ручних бомби, камења и „молотовљевих коктела”, али да повреде нису опасне по живот.

„Кфор обезбезђује подручја на северу, где живе косовски Албанци”, рекао је он.

У нередима је повређено 13 пољских полицајаца УНМИК- а. Они нису у животној опасности, пренеле су агенције а Косовска полицијска служба је у међувремену саопштила да је у нередима повређено 25 полицијаца УН.

Председник Србије Борис Тадић позвао је данас УНИМИК полицију и Кфор да се уздрже од употребе силе према Србима који протестују због преузимања зграде Општинског и Окружног суда у Косовској Митровици, саопштила је Прес служба председника државе.

Тадић сматра да овакво оштро реаговање, уз прекомерну употребу силе, припадника УНМИК-а и Кфора, који су иначе задужени за безбедност свих грађана на простору Косова и Метохије, посебно данас, 17. марта, на дан када је српски народ преживео један од најгорих погрома, може да изазове даљу ескалацију сукоба на читавој територији покрајине, наводи се у саопштењу председника Србије.

Ухапшени радници суда пуштени из притвора у Приштини

ПРИШТИНА – Сви радници суда српске националности, ухапшени јутрос у акцији УНМИК-а у Косовској Миторовици, ослобођени су данас после подне из притвора у Приштини, потврдила је Косовска полицијска служба.

Након узимања изјава и података, 32 радника правосуђа са севра Косова пуштена су из притвора да се бране са слободе, потврђено је Бети у КПС.

Министар Слободан Самраџић заједно са грађанима Косовске Митровице на Тргу Шумадија очекује долазак ослобођених радника суда.

УНМИК полиција је јутрос ушла у посторије суда у северној Косовској Митровици и ухапсила раднике који од петка протестују тражећи да се врате на радна места са којих су протерани у јуну 1999. године.

Том приликом ухапшене су 53 особе, али су демонстранти пресрели нека возила УНМИК-а и ослободили 21 ухапшеног. Остале 32 особе - 20 мушкараца и 12 жена, пребачени су у притвор у Приштини.

Коментари63
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.