Уторак, 14.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Укуси Француске” трећи пут у Србији

У 1.000 ресторана на пет континената, међу којима је и 17 из Србије, данас ће бити послужена „француска вечера” на којој ће одабрани кувари представити своје рецепте и умеће
„Укуси Француске” трећи пут у Србији
Татар бифтек (Фото „Енсо”)
Ријет од гуске (Фото „Хома”)
Колац од менте (Фото „Енсо”)

Супа од лука, бифтек у сосу од тартуфа, мус од чварака мангулице са желеом од алоја вере, пачији филе са шаргарепом и сосом од „бордо” вина, крем од козјег јогурта с маховином од босиљка и мирођије, колач од ђумбира, парфе од чоколаде, „егзотична сфера” од пуслице пуњена кремом... само су неке од посластица које ће данас бити послужене у 17 ресторана у Србији, одабраних да учествују у планетарној акцији „Укуси Француске”.

После успеха две светске „француске” вечере које су „симултано” организоване на пет континената у марту 2015. (уз учешће 1.000 ресторана) и 2016. (1.700 ресторана), на конференцији за новинаре у амбасади Француске у Београду најављена је и трећа: око 2.000 ресторана, од скромних бистроа до најексклузивнијих тачака на гастрономској карти света, понудиће истог дана својим гостима више од 1.000 менија у част француске гастрономије.

„Укуси Француске” се организује на иницијативу једног од најпознатијих француских кувара Алена Дикаса, и Министарства за спољне послове и међународни развој. Промовишући овај пројекат, министар иностраних послова Француске подсетио је на чињеницу да је гастрономија ушла на Унескову листу светске културне баштине.

Концепција је надахнута давнашњом идејом Огиста Ескофијеа, који је 1912. године истог дана, у неколико светских градова, организовао „Епикурову вечеру” на којој је био послужен један мени за 60.000 званица. Данашњи „Укуси Француске”, међутим, сваком мајстору кулинарства пружају прилику да састави сопствени „француски” мени, показујући своју вештину и користећи локалне производе и традицију као инспирацију. Основу би требало да чине свежи, сезонски и локални производи са смањеним процентом масти, шећера, соли и протеина и са много поврћа. Учеснике овог јединственог гастрономског догађаја одабрао је међународни кулинарски жири, састављен од највећих светских имена.

У првом издању 2015. године учествовало је пет ресторана из Србије (четири из Београда и један из Крушевца), а прошле године их је било 15 (тринаест из Београда и два из Новог Сада).

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.