Уторак, 07.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Глоба за претрпљену штету

Од Саве Величковић, пензионера из Ниша, коме је украден и запаљен аутомобил тражи се да плати шлеп-службу, уклони га са места где је изгорео и да плати за нова документа како би возило одјавио
Глоба за претрпљену штету
Спаљена тојота-корола у Спомен-парку Бубањ (Фото Т. Тодоровић)

Ниш – Шта све грађанина може да задеси због нелогичних прописа најбоље је у последња два дана на својој кожи осетио Сава Величковић (69), пензионер из Ниша. У ноћи између понедељка и уторка са паркинга у непосредној близини објекта у којем са породицом станује, непознате особе украле су овом Нишлији аутомобил „тојота-корола”, купљен пре петнаестак година. Возило је било уредно регистровано и у возном стању. Када је у понедељак ујутру видео да аутомобила нема на паркингу, Сава је позвао нишку полицију, у којој му је речено да провери да ли можда „паук” није однео возило. У „Паркинг сервису” Величковић је обавештен да служба овог предузећа за отклањање непрописно паркираних возила није са тог паркинга однела ниједан аутомобил и Сава је нешто касније опет позвао полицију. Речено му је да дође до седишта Полицијске управе.

У полицији је Сави Величковићу саопштено да је његово возило пронађено тог јутра у Спомен-парку „Бубањ” и да је изгорело у пожару. Са патролом полиције отишао је до парка и скинуо регистарске таблице са „тојоте”.

И то није једина мука. Веће су га чекале када је истога дана покушао да одјави аутомобил. Од њега је затражена саобраћајна дозвола, а када је показао само таблице скинуте са „тојоте” и рекао да су документа о возилу била у аутомобилу и да су изгорела, дата му је признаница да плати и извади нову саобраћајну дозволу, што кошта око 1.500 динара, па тек после тога да поднесе захтев за одјаву возила. Показао је Сава записник са увиђаја на месту где је аутомобил изгорео и у којем су били унети сви подаци – број каросерије, број мотора и регистарски број на таблицама. Узалуд, без нове саобраћајне дозволе возило не може да се одјави.

Таман када се спремао да ипак уплати признаницу и извади нову саобраћајну дозволу, само да би завршио формалности око одјаве и себи скрати муке без обзира на не баш мали трошак, Сави Величковићу је наложено да што пре ангажује и плати шлеп-службу која би одвезла остатке од његовог изгорелог аутомобила из Спомен-парка. То је већ превршило сваку меру и овај нишки пензионер је донео одлуку да ништа не плаћа. Њему, пошто више нема аутомобил није потребна ни нова саобраћајна дозвола, нити му изгорело возило тамо где се налази после пожара смета. Одлучио је да не одваја од мале пензије и плаћа додатну глобу за штету коју је претрпео. И рече да је све обавезе према држави извршавао од када има аутомобил, уредно регистровао и плаћао дажбине око осигурања и таксе.

А коме возило смета тај нека плаћа шлеп-службу и нека га склања. Окренуо се и отишао...

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Gresni pop Milorad
Ako Srbi glasajte i dalje
Raca Milosavljevic
... to je Srbija ... to je demokratija ... strasno ... a koliko imamo eksperata-parazita koji lepo zive i nista ne rade na racun malih gradjana ... pisu zakone,razglabaju o ljudskim pravima ... ministri zajedno sa predsednikom danonocno rade za dobro gradjana ...evo kako to izgleda u praksi ...
Милисав
Није ово само у Србији. Ево једне приче са запада: на паркингу ми лопови украли таблице са аута како би их користили за извршење кривичног дела. Крађу сам приметио тек после недељу дана. У међувремену написане су ми чак три казне за брзу вожњу, кривична пријава за крађу и још једна кривична пријава јер ми ауто стоји на јавној површини без регистарских таблица. Стављам привремене таблице које важе две недеље. После две недеље и једног дана нове таблице ми још нису стигле и пандур пише казну јер ми је истекла привремена регистрација. Паркинг сервис ми пише чак четири казне за неплаћање паркинга и паук ми односи ауто после две недеље и два дана јер привремена регистрација није код њих у систему већ само стара. Стављам нове таблице и после недељу дана лопови ми и њих краду... Сада возим са таблицама закуцаним у блатобране.
Nenad
Ovo bi ja resio za 5 minuta . Prvih nekoliko lopova uhvacenih na delu bi oglobio za sve kradje u zadnje vreme ( recimo nekoliko godina) pa bi oni placali za to dok ne otplate . Kako bih hvatao sledece lopove samo bi im se pridruzivali da podele teret. A tu bih dodao i obestecenje novcano ovom nesretnom coveku vlasniku auta. I kad bih tako opleo desetak petnes lopova videli bi da li bi jos neko krao auta. Naravno u zatvoru bi robijasi placali troskove ( stan, hrana, odeca, pranje , lekovi , sve) a ne poreski obveznici ( neduzni gradjani) . A robijasi bi radili najteze fizicke poslove po ceo dan dok se vidi . A leti se bogami vidi jedno 15-16 sati pa i duze . I tako opletes nekoliko njih da robija pola zivota zbog stete pa da ga vidim ko ce sledeci da pridje autu tudjem a kamoli ukrade a tek zapali . Ali lupetam ja dobro , zaboravi da je demokratija. Otmi postenom, daj lopovu i bogatom vredjaj zdrav razum do beskraja. Sta cemo valjda je tako sudjeno .
zoki
Uz sve to verovatno ni osiguranje ne može da naplati, jer uobičajeno auto-osiguranje je od "trećih" lica, ne i požara :(
Dragan
E Nenade potpuno si u pravu a naročito za zaključak. Poštenog čoveka globe svi od kriminalaca do države i nikom ništa a ledja pucaju od demokratije

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.