Анђели 21. века
У галерији Озон вечерас ће у 21 сат бити отворена изложба слика Зорана Велимановића (1964), уметника који ће се после десет година поново представити београдској публици, будући да је од 1997. године своју каријеру градио у иностранству.
Изложба названа "Анђели 21. века" представља 15 платна настајалих од 1999. године до данас, инспирисаних прошлим и садашњим временом, ренесансним мајсторима, осећањем трагичности света , потребом да се докаже лично убеђење да се "од средњег века до данас ништа није променило"...
– Моји анђели су створења са модификованим крилима и измењеним задацима које су наметнули нова цивилизација и савремене технологије. Уосталом, свако има и свог личног анђела или демона како би то рекли Стари Грци. Сликам "живе лутке", бесполне ликове, живе роботе... Од средњег века до данас ништа се, осим цивилизацијског помака није много променило, јер ако човека ставите у стресну ситуацију он ће се понашати исто, без обзира да ли је у 21. веку или праисторији. Волим да сликам анђела који једе трешње, али му је једна рука механичка, или лутку који има једну руку као пипак хоботнице којом показује на таблу на којој пише "Сети се...". Сликам свет онакав какав је данас, јер шта бих могао да сликам у времену када нам на телевизији константно сервирају филмове у којима само у првој сцени погине педесетак људи?!, каже Зоран Велимановић.
Стваралаштво овог сликара је надреално, хуморно, цинично, са елементима фантастике, јер, као што пише Кармине Синискалко, директор галерије Студио С у Риму, "Велимановић слика један свет наказа, али нас притом не плаши. Он то чини као да нам пред очима пролазе слике свакодневице, слике на које смо навикли и које смо спремни да прихватимо, јер чине део наших живота..."
"Цинизам је једно од најбољих средстава изражавања у сликарству , и ја сам између цинизма и љутине изабрао ово прво. Уосталом, да нисам сликар, био бих револуционар", каже Зоран Велимановић.
Уметник данас живи на релацији Ница – Београд. Од 1997. излаже самостално у Италији, Шпанији, Француској, Немачкој, Мађарској. Последњи пут у Београду излагао је 1997. у галерији УЛУС, а у студију "Астакос" исте године приредио је перформанс инспирисан тадашњим грађанским протестима на београдским улицама. Изложба у галерији "Озон" трајаће до 22. септембра.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


