Санација Великог степеништа на Калемегдану
Фотографије на којима се виде испуцале и поломљене плоче на Великом степеништу Београдске тврђаве узнемириле су многе који уживају у овом делу парка Калемегдан јер су помислили да је почело њихово рушење. Кап уља на ватру додала је прича да се степениште измешта јер ће ту бити почетна станица, за један број грађана, спорне гондоле.
– На Београдској тврђави почела је санација Великог степеништа, али и обнова моста код Сахат куле. Ово су радови предвиђени планом за 2019. годину и ни на који начин нису повезани са изградњом гондоле – кажу у ЈП „Београдска тврђава”.
Реконструкција Великог степеништа одређена је као важан пројекат да би се заштитио културно-историјски споменик и осигурала безбедност посетилаца. Све се обавља уз стручни, конзерваторски и археолошки надзор који је обавезан у току радова.
– Велико степениште биће у потпуности обновљено, према пројекту Завода за заштиту споменика културе. Радови су обимни, а за њих је из буџета града издвојено око четрнаест и по милиона динара. То је прва фаза у којој ће бити обновљено само степениште, док је сређивање простора око Великог степеништа планирано у фази два када је предвиђена рестаурација дела Савског шеталишта од Великих степеница ка равелину „Краљ капије”, а пројекат је такође израдио Завод. Рок за завршетак прве фазе је 120 дана – истичу у овом предузећу.
Велико степениште са терасом налази се на простору југозападног фронта тврђаве, односно на месту где су некада били ров и скривени пут.
У току обимних радова у парку Калемегдан после Великог рата сређен је и овај простор. Идејни пројекат је био ауторско дело Александра Крстића, шефа одсека за паркове.
– Крстићев пројекат предвидео је степениште са два правоугаона подеста, као решење за постојећу висинску разлику. Само неколико година после тих радова реконструисано је Савско шеталиште, највероватније због проблема статичке природе. Пројекат је поверен архитекти А. Челпанбајеву, а радови су изведени 1932. и 1933. године – кажу у Заводу.
Приликом бомбардовања 1941. године и за време Другог светског рата степениште је оштећено, а у току педесетих и шездесетих година 20. века запуштено.
Одлука да се обнови донета је 1987. године, а 1989. поново је направљена ограда и постављена су нова газишта.
– Избор камена за газишта се показао као лош јер је брачки кречњак брзо почео да пропада, због лоше отпорности на мраз. Појавиле су се многобројне пукотине, које су се временом увећавале – истичу у Заводу. Последња санација великог степеништа рађена је 2006. године и тада су пукотине заливене цементним малтером и вештачким каменом. Овакав метод убрзо је показао негативне стране јер су се појавила још већа оштећења. Осим газишта, проблеми се јављају и са оградом, урађеном од обрађеног камена пешчара.
– Овим пројектом предвиђена је замена газишта монолитним каменим блоковима приближног изгледа и бољих својстава – истичу у Заводу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


