Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Половично лечење ковида 19

Половично лечење ковида 19
(Фото Н. Марјановић)

Сведоци смо терета који на својим плећима носе лекари последњих 18 месеци, откад траје епидемија ковида 19. Веома ценим ту професију и мислим да, упркос транзицији, имамо солидан здравствени систем. Када ми затреба помоћ лекара, што је на сву срећу ретко, увек се одлучим за државну здравствену установу, јер мислим да ту раде медицинари с огромним искуством. Тако сам учинила и 20. септембра ове године, када сам добила температуру и схватила да сам изгубила чуло укуса и мириса. Отишла сам у ковид амбуланту у Железнику, пошто живим на Чукарици. Урадили су ми антигенски тест и анализу крви и млада лекарка која ме је примила прописала ми је антибиотик и витамине. Послушала је плућа и рекла да су у реду, али ми је за сваки случај дала упут за рендген плућа и рекла да могу да га обавим и другог дана.

Температура је после четири дана престала, али сам одлучила да у недељу, 26. септембра, превентивно снимим плућа у истој амбуланти. Радиолог је очитао обострану упалу и докторка ми је дала упут за Инфективну клинику, пулмологу. Напомињем да имам 66 година. Тамо ме је после два и по сата чекања прегледала млада докторка, послушала плућа и дала ми упут за лабораторију. Рекла сам јој да имам ЦД снимак плућа, али је одбила да га погледа. Уследило је ново чекање од два и по сата. Пао је мрак, у дворишту је остало нас десетак пацијената. У пола осам излази техничар и уручује ми извештај. Када сам питала да ли имам упалу плућа, одговара кратко: „Ту све пише”. А у извештају који је потписала докторка инфектолог, претпостављам она која ме је примила, писало је да пијем орважил (пошто сам мала оток од зуба), парацетамол и да се јавим за три дана у ковид амбуланту на контролу. У случају погоршања и раније. После три дана одлазим у ковид амбуланту у Железнику и после двочасовног чекања долазим на ред. Друга млада лекарка, са шареном капицом, у скафандеру, с маском и визиром на лицу, седи за столом насред ординације. Столица за пацијенте стоји поред врата, два метра од ње. Није ме прегледала, ни послушала плућа, нити је прихватила понуђени извештај с Инфективне клинике. Питала је како се осећам, да ли имам температуру и када сам одговорила да немам, рекла ми да у понедељак, 14 дана откад је установљено да сам позитивна на ковид 19, дођем на контролу с урађеним д-димером и ЦРП резултатом.

Тражене анализе обавила сам у приватној ординацији и у понедељак, 4. октобра, отишла у ковид амбуланту. Примио ме љубазни млади лекар. Казао је да су тражене анализе одличне, измерио ми сатурацију кисеоника која је била добра и када сам се пожалила послушао ми је плућа, а затим ми дао упут за рендген. На снимку се видело да упала још постоји, у неким деловима се повукла, док се на друге делове проширила. Прописао ми је нове антибиотике, пробиотик и витамине и рекао да се јавим на контролу за пет до седам дана. У случају погоршања и раније.

Иако по образовању немам везе с медицином, завршила сам хуманистичке науке, питам се како је могло да се деси да ми докторка на Инфективној клиници не пропише терапију за упалу плућа и да не погледа снимак. Да је поступила другачије, данас бих вероватно била здрава. Овако и даље пијем антибиотике и стрепим да ли ће ми се стање погоршати и да ли ћу завршити у болници. Такође ми није јасно зашто ми докторка у ковид амбуланти није послушала плућа ако је имала извештај из те исте установе да имам упалу. На срећу, уредно сам вакцинисана и ревакцинисана у марту ове године, па претпостављам да је то помогло да се не развије још тежи облик болести.

Иначе, сем антибиотика, сва остала терапија се купује, плаћају се анализе у приватним лабораторијама, као и такси, пошто ковид позитивни не смеју у градски превоз. И то ако имате срећу да таксиста пристане да вас вози када чује да идете у ковид амбуланту или на Инфективну клинику (што је сасвим разумљиво).
Мирјана Радевић,
Београд

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

natasa Jeremic
U Sloveniji covid pozitivne lekari uopste i ne pregledaju. Ako imate znake respiratorne infekcije vas posalju na PCR test i ako ste pozitivni dobijete od Nacionalnig instituta za zdravlje po posti Odluku o izolaciji da u sledecih 10 dana ne smete da napustate dom. U Ljubljani postoji samo jedna Covid ambulanta i pacijenti iako imaju znake pogorsanja ne mogu da dodju u ambulantu bez uputa svog lekara, koji upute ne daju. Samo preko telefona dobijete savet, najcesce od medicinske sestre
žarko 68
moje iskustvo u istom tom periodu je vrlo slično. Ima se utisak da na tom primarnom nivou obrade kovid pacijenata rade osobe koje glume doktore. Ako ih sam ne nagovoriš na neku detaljniju analizu ( rendgen, KS...) ništa od ozbiljnog pregleda i dijagnoze. vraćaš se kući kockajući se s ishodom. Ja sam završio u bolnici. E , hvala bogu, na KBC Bežanijskoj kosi dolaziš u ruke pravim stručnjacima koji su organizovani bolje nego bilo gde u svetu, i onda imaš najbolju moguću perspektivu za pobedu.
BeBe
Antibiotoci ne leče virusne infekcije!
Bojan
Marta 2019. dobio sam grip, temperaturu preko 39C i bol u plućima. Posle četiri dana primene antibiotika bilo mi je bolje, temperatura se spustila i nestao je bol u plućima. Preko 90% upala pluća su bakterijske, zato antibiotici igraju važnu ulogu u prevenciji.
Јован К.
Тачно, али се дају због могућих компликација (бактеријских инфекција) које се јављају као пратеће последице пада отпорности организма.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.