Држава враћа „Крушик” на ноге
Ваљево - Запослени, менаџмент фабрике и репрезентативни синдикати у овом тренутку имају исти циљ: решавање проблема овере здравствених књижица са којим се радници „Крушика” суочавају претходних пет месеци, а што је последица неуредног измиривања обавеза по основу пореза и доприноса у последњих годину дана, изјавила је за „Политику” Јованка Андрић, директорка ваљевске Холдинг корпорације „Крушик”. Одговарајући на питања дописника „Политике” упућена поводом недавног јавног иступа четири репрезентативна фабричка синдиката који су указали на проблеме са здравственим осигурањем, упосленошћу капацитета, нередовним уплатама пореза и доприноса, она је навела да су кључни проблеми који су узроковали тренутно стање смањене ликвидности негативна медијска кампања вођена против „Крушика” више од две године у континуитету, број запослених који превазилази реалне потребе, као и дуговања према добављачима која су достигла кулминацију у последњем кварталу 2019. године.
„Поред тога, пандемија као глобални фактор негативно је утицала на пословање током претходне и текуће године. Изостало је закључење бројних уговора, а испорука већ произведене робе и наплата раније извршених обавеза по уговорима је значајно отежана”, истакла је Андрићева. И додала да су у претходном периоду покренуте активности преко надлежних државних органа да се премости тренутно стање и обезбеди овера здравствених књижица у наредних три до шест месеци. Стигле су охрабрујуће вести да највише државно руководство интензивно ради на изналажењу конкретног решења које ће у врло кратком року помоћи да се превазиђе ово осетљиво социјално питање, указала је она.
Паралелно, саопштила је Јованка Андрић, реализује се неколико веома значајних развојних задатака који су у поодмаклој фази и њиховом успешном верификацијом очекују се нови уговори до краја ове и у првој половини наредне године. На Међународном сајму наоружања и војне опреме „Партнер”, по њеним речима, ваљевска фабрика излаже више нових средстава развијених самостално или у сарадњи са Војнотехничким институтом, што значајно побољшава понуду „Крушика”, његове позиције на тржишту и враћа пољуљано поверење у кадровске и технолошке потенцијале фабрике.
„Ових дана је уговорено или у завршној фази уговарања послова у вредности од 20 милиона долара, а до краја године очекује се потписивање уговора вредних додатних 40 милиона долара... На бази досадашњих и очекиваних комерцијалних уговора, чији је потенцијал преко 100 милиона долара, охрабрују процене да ће фабрика током првог квартала 2022. године кренути са уредним измиривањем текућих и уједно пронаћи прихватљива решења за репрограм неизмирених обавеза насталих у протеклих годину дана”, саопштила је Јованка Андрић. Она је навела да је актуелна пословна политика усмерена ка уштедама, рационализацији пословања кроз ослонац на сопствене капацитете, активној комуникацији са добављачима ради сервисирања ранијих дугова и, као најважније, проналажењу нових и враћању поверења код досадашњих купаца.
„Као резултат такве политике, дуг према добављачима је смањен за 30 одсто и то ће имати приоритет и у наредном периоду. Сва досадашња дуговања за набавку нове опреме из периода од 2016. до 2019. године су измирена. Приводе се крају комерцијални уговори закључени 2016. године и касније, премда њихова реализација додатно оптерећује текуће пословање, јер су аванси добијени из тих уговора одавно утрошени за зараде запослених”, потврдила је Андрићева.
После дужег времена урушавања и медијског блаћења „Крушика”, приметна је клима у којој запослени, синдикат и менаџмент својим одговорним поступцима, уз несебичну подршку државе, чине напоре да помогну стабилизацији фирме и враћању на позиције некада угледне фабрике одбрамбене индустрије, закључила је Јованка Андрић.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.