Србији недостаје 12.000 професионалних возача
Србији недостаје око 12.000 професионалних возача, од којих 8.000 у друмском теретном транспорту, саопштено је данас из Немачке сарадње у Србији (ГИЗ).
„Према проценама представника послодаваца у Србији данас недостаје око 12.000 професионалих возача, 8.000 у друмском теретном транспорту, са Ц и ЦЕ категоријом и око 4.000 возача у сектору аутобуских превозника, са Д и ДЕ категоријом. Ово ствара све већи проблем за послодавце у друмском транспорту и кориснике услуга у Србији, због чега је подстицање едукације ради повећања њиховог броја изузетно важно”, рекао је генерални директор Србијатранспорта Горан Алексић.
Према његовом мишљењу, иако су зараде за ово дефицитарно занимање значајно повећане, једну од великих препрека за оне који желе да се њиме баве представљају строги услови лиценцирања, чак строжи него у многим државама ЕУ, као и висока цена обуке, преноси Бета.
Откако је у 2020. уведен нови начин сертификације возача, у Србији се успостављао систем центара за обуку, сертификовани су стручни предавачи, регистровани ЦПЦ центри, захваљујући чему сада постоји сертификовано 20 центара за ЦПЦ обуку.
Како се наводи у саопштењу, Алексић је рекао да се уз то очекује и доношење системских мера у циљу унапређења пословања и подстицања едукације и тиме повећања броја професионалних возача у друмском транспорту.
У току 2021. број професионалних возача са ЦПЦ сертификатом (Стручна професионална компетенција професионалних возача) повећан је за 238, између осталог захваљујући програму обука „Од почетника до професионалног возача” који је спровео центар ДИМАК (Немачки информативни центар за миграције, стручно образовање и каријеру) у сарадњи са Србијатранспортом, АМШ Центром за моторна возила и Панонтранспортом.
„Чињеница да смо имали 500 пријављених кандидата указује на велику заинтересованост незапослених, поготово угрожених група нашег становништва да помоћу ове дефицитарне професије унапреде свој социјални статус и формално запослење, а за чије скупе обуке које дуго трају као и коначно сертификовање углавном немају финансијских могућности”, рекла је руководилац ДИМАК центра Марија Богдановић.
Међу пријављеним кандидатима, према њеним речима, нашао се значајан број жена, повратника из иностранства, припадника мањинских група, социјално угрожених категорија грађана и дугорочно незапослених.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.