Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Истина о Јасеновцу

Истина о Јасеновцу
Усташки кољач међу жртвама у Јасеновцу (Фото лична архива)

Код нас у Србији се замагљује истина о концентрационим логорима у Хрватској. Већ крајем априла и маја 1941. године почели су да настају логори у НДХ. Законска легализација извршена је 23. новембра 1941. године, под називом „Кампови за интернирање и радове”. У почетку их је било 22, од којих су до краја рата остала само два – у Јасеновцу и Старој Градишки.

Управљање камповима било је законом поверено „Усташкој служби надзора”. Први надзорник кампа био је Мијо Бабић, кога су у јуну 1941. године убили партизани, па је после њега постављен усташки фанатик Вјекослав Лубурић. Такође је донето 12 закона о одбрани државе и народа, којима су Срби, Јевреји и Роми стављени ван закона. Хитлеров изасланик генерал Едмунд Глез фон Хорстенау, након обиласка Јасеновца, записао је: „То је суштина ужаса, који се може поредити с Дантеовим ’Паклом’.”

О злочинима у НДХ је расправљано и врло су детаљно утврђени у Нирнбершком процесу. Треба напоменути да је током Конференције на Јалти у фебруару 1945. године „демократски Запад” био против суђења главним ратним злочинцима. Предлог Винстона Черчила је био да се „састави списак главних ратних злочинаца и да се одмах стрељају чим буду ухваћени, а ако се оформи суд, тад он не би требало да буде правни, већ политички акт”. Са идејом Черчила у потпуности се сагласио Франклин Д. Рузвелт. На инсистирање „недемократе” Јосифа Стаљина, блокиране су вансудске репресалије, већ је договорено „да суд буде правни и суђење законито”.

У нашој јавности се често истиче да је Југославија из разних разлога заташкавала истину о Јасеновцу и злочинима у НДХ, што није тачно. Влада ФНР Југославије одредила је делегацију да буде при Међународном суду у Нирнбергу, који је радио од 20. новембра 1945. до 1. октобра 1946. године. Делегација ФНРЈ се укључила у рад суда од 17. децембра 1945. године и учествовала је у њему до краја. Нашу делегацију сачињавали су др Душан Недељковић, председник Државне комисије за утврђивање злочина окупатора и њихових помагача, проф. др Алберт Вајс, правни референт, и Михаило Олењин, преводилац.

Југословенска делегација се припремила и са веома темељним доказима – више од 20.000 оригиналних докумената из непријатељских извора и 120.000 одлука, којима је утврђено 65.000 ратних злочинаца – учествовала у раду Међународног војног суда у Нирнбергу. Суд је прихватио и у одлуци утврдио да је Југославија изгубила 1.401.000 цивила и да је страдало 425.000 ратних инвалида. У пресуди суда у Нирнбергу констатована је ликвидација 700.000 жртава у Логору Јасеновац у НДХ.

Александар Ранковић је у Савезној скупштини 29. децембра 1951. године изјавио да је „у логору Јасеновац убијено више од 700.000 лица” („Борба”, 30. децембар 1951).

И у Енциклопедији Лексикографског завода, Загреб, 1958, књига 3, на страницама 648 и 649 наводи се да је „кроз четири године (1941–1945) у логору у Јасеновцу побијено 500.000–600.000 Срба, Хрвата и Јевреја”.

Комисија формирана од пет професора универзитета, после рада и испитивања на терену 1961. и 1962. године, закључила је да је „само у испитаним гробницама покопано преко 700.000 лешева”. За неке гробнице се тада још није знало. Даља истраживања су обустављена из непознатих разлога.

Аутор Јаков Гело у свом раду „Демографске промене у Хрватској од 1780. до 1981. године” (Загреб, „Глобус”, 1987) наводи да је „у Јасеновцу убијено преко 700.000 затвореника”.

Амерички државни музеј геноцида у Вашингтону и Међународна комисија за истину о Јасеновцу тврди да је у Јасеновцу убијено око 700.000 Срба, 32.000 Јевреја и 80.000 Рома, међу којима је било око 100.000 деце.

Истина је утврђена и зна се. Забранама посета и лажима не може се истина сакрити. Остају нада и вера да денацификација и деусташизација неће бити ограничене на једну земљу, већ да ће се проширити на цео свет.

Митар Радоњић,
Нови Сад

Коментари14
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dragomir Olujić Oluja
Ipak, g-dine Radonjiću, to nije “istina o Jasenovcu” – 1) fizički je nemoguće pobiti u tom vremenu (i ondašnjim sredstvima) 500/600/700.000 ljudi i 2) temeljite demografske (i druge) analize dr Bogoljuba Kočovića i Vladimira Žerjavića pokazuju da je u Jasenovcu stradalo oko 90.000 ljudi (i u svim logorima u NDH oko 130.000) ljudi, a pojedinačni popisi žrtava sačinjenih u Spomen parku Jasenovac i beogradskom Muzeju žrtava genocida sadrže 85-90.000 imena…
Dragomir Olujić Oluja
O čemu to Vi, db – kakvi „'argumenti' Krivoustog“, kakve „ujkice“, kakve „potvrde generala“, kakva „Brozova zabrana“, kakvi bakrači?! Sramotno je da Vi ne umete da pročitate šta je napisano i da vređate ljude koji su svoj radni vek posvetili izučavanju (ne samo) Jasenovačkih stratišta... Pre komentara valjalo je da se makar elementarno informišete – ne morate u arhive, biblioteke i dokumentacije, imate sve na klik, dva na internetu!... Man'te se kafansko-slavskih i pivopijskih mantri!
db
Minut ćutanja , umro je Tuđman Franja , ćutaćemo jedan minut za predsednika Partizana ! Nemoj Dragomire Olujiću Olujo da koristiš "argumente" Krivoustog . Nije on to pisao jer je znao istoriju , već da uzme pare od ujkica. Nedvosmisleni genocid potvrdili su generali Vermahta i italijanske fašističke vojske . Grobnice su otvarane i tela brojana , a Broz zabranio objavljivanje nalaza komisije. Sram te bilo Dragomire !
Зоран Маторац
Све може да се објасни чињеницом да је Јосип Броз био Хрват и католик.
Z'емунац
Земунац, и данас на Земунској гимназији постоји табла на којој су пописан гимназијалци и гимназијалке, страдали по разним стратиштима, наводно од фашистичког терора, а претежно у конц. логорима НДХ. Најстрашнији догађај је био страдање гимназијалки, њих 60, у логору Ст. Градишка, још малолетних, где су убијене на зверски начин, секирама. Писац ових редова има 4 жртве од стр. усташа, са очеве стране и двоје са мајчине. Зато никада нисам ушао у Брозову партију иако је ЈНА императивно то тражила.
Земунац
Не разумем какве везе има партија са страдањем људи у рату? Да ли су сви они страдали у Јасеновцу, Ст. Градишки, Сајмишту, Бањици, Јајинцима, Бубњу, Црвеном Крсту, Топлици били чланови партије? Наравно да нису! У почетку рата КПЈ је имала око 8000 чланова и на почетку у партизанским јединицама већину су чинили чланови партије. При крају рата у партизанским јединицама чланови партије су чинили мањину. Остали борци су се борили за слободу, а не за партију, а кад победиш онда је истина само твоја.
Дипломирани политиколог
"Предлог Винстона Черчила је био да се „састави списак главних ратних злочинаца и да се одмах стрељају чим буду ухваћени, а ако се оформи суд, тад он не би требало да буде правни, већ политички акт”." Аутор би требало да узме у обзир и чињеницу да је Черчил предлагао да Хрватска буде стављена под окупацију по моделу Немачке и Аустрије док се не изврши потпуна денацификација Хрватске. Тито је то оштро одбио, а знамо колико Усташа је након тога преко ноћи добило партијске књижице КПЈ.
Dragomir Olujić Oluja
Diplomirani politikologu, ništa Vam nije tačno – 1) Čerčil nikada nije predložio za Hrvatsku „okupaciju po modelu Nemačke i Austrije“ i 2) sve tri amnestije – dve „ratne“ i jedna odmah posle rata – izričito se nisu odnosile na ustaše (i ljotićevce), pa tako nijedan ustaša nije dobio partijsku knjižicu KPJ...
asinus
Ni zaborav, ni oproštaj, ni "pomirenje". Posle svakog "mirenja" prošli smo još gore. Samo tacni podaci o tome; kad, gde, ko, šta, kako i zašto, da znamo kome da isporučimo 'račun'.., Nemcima, Austrijancima, Hrvatima, Madjarima, Bugarima, Siptarima, ili NATO-vcima.., pa nek' čekamo i 200 godina. Nije mnogo, navikli smo.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.