Понедељак, 08.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шеф Пентагона се обратио руским пилотима након инцидента са дроном

Шеф Пентагона се обратио руским пилотима након инцидента са дроном
(Фото EPA-EFE/VALDA KALNINA)

Шеф Пентагона Лојд Остин након инцидента са беспилотном летелицом изнад Црног мора позвао је руску војну авијацију да лети „безбедно и професионално“, а такође је поручио да ће Оружане снаге Сједињених Држава наставити да делују свуда где то дозвољава међународно право.

„Да не буде забуне, Сједињене Државе ће наставити да лете и делују где год то дозвољава међународно право. Русија треба да користи своје војне авионе на безбедан и професионалан начин“, рекао је Остин.

Министарство одбране Русије је раније саопштило да је 14. марта ујутру америчка беспилотна летелица MQ-9 с искљученим транспордерима нарушила границе области изнад Црног мора, у којој је током специјалне војне операције успостављен привремени режим коришћења ваздушног простора.

Према наводима Министарства беспилотна летелица је летела ка граници Русије на Криму. Руски ловци су се подигли ради идентификације објекта. Услед оштрог маневрисања беспилотна летелица је изгубила контролу над висином лета и пала у воду.

Руски ловци, према саопштењу, нису били у контакту с летелицом, нису користили наоружање и успешно су се вратили на аеродром, преноси Спутњик.

Коментари4
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Mustafa Aga
Eh da je Iran na mesto Rusije...Kako bi im skidao sve shto leti blizu njihove granice...Od aviona, helikoptera, dronova pa do zalutalih dechijih balona...
Wow
To on o međunarodnom pravu!?
Veljko vuk
Dronovi odnosno letelice bez pilota teba zabraniti u medjunarodnom vazdusnom prostoru.To je rizik za sve putnike sveta.Kako pilot boinga da komunicira sa dronom ako izgube kontakt. Nezna ni odakle se upravlja...Kako da ga pozove lokalnom frekvencijom.Sa kim da prica.Kome da daje signale rukom, mahanjem krila?
Zeljko Vujanovic
Glas razuma od onih kod kojih je on koriscen sporadicno.Medjunarodne vode, vazduh , ne postoje ako USA to ne kaze.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.