Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Такса на хуманост

Такса на хуманост
Руски специјалци у акцији на аеродрому у Нишу (Фото С. Лазаревић)

Ниш – Позната је ова земља као гостопримљива. О српском народу, ни то није нешто ново, свуда и одавно се прича као о јединственом када је реч о гостољубивости. Да правила, међутим, увек и свуда имају изузетак говори скоро невероватна и апсурдна прича забележена ових дана у Нишу.

Већ месец дана у Србији су, за сада само у Нишу, стручњаци за разминирање, односно специјалци за откривање касетних бомби, које је у нашу земљу као помоћ у веома ризичној мисији послала влада Руске Федерације. Четрдесет руских специјалаца и пиротехничара недељама и данима већ претражују цивилни део нишког Аеродрома „Цар Константин”.

Дошли су Руси да помогну и резултати њиховог се рада већ виде: открили су, демонтирали или уништили седам касетних бомби, четири авио-ракете, десетак минобацачких пројектила, велику количину муниције за противтенковске топове, детонаторе за мине и бомбе... До јуче су прегледали 67.000 метара квадратних простора на нишком аеродрому. До краја године, значи у наредна четири месеца, колико је на основу потписаног Протокола о сарадњи двеју земаља предвиђено да остану у нашој земљи, специјалци за бомбе, ракете и мине треба да претраже преко 700.000 метара квадратних земљишта за које се сумња да није очишћено и на којем је врло могуће да и даље има НАТО пројектила заосталих након престанка бомбардовања Србије у пролеће 1999. године. И када заврше разминирања вероватно их исти посао чека и у околини Краљева, Сјенице...

Треба свакако рећи да је влада Руске Федерације као помоћ Србији за реализацију овог посла и ангажовање својих стручњака и специјалаца издвојила шест милиона долара.

Толико о Русима. Овај простор заслужује сада мало текста и о нама. Петар Михајловић, директор Центра за разминирање Србије, јуче нам је испричао да се догодило нешто потпуно апсурдно: полиција тражи да руски стручњаци поднесу захтев за боравак и плате таксу уз тај поднесак, као и да плате визу и визну маркицу. Све то, како је речено „Политици” јуче у полицији, износи 650 динара по особи.

Ето шта се догађа када се на прописе и закон гледа „слепо”. Људи су дошли да помогну, такорећи су даноноћно на подручју где дефинитивно има мина, бомби и ракета, раде веома ризичан и опасан посао, а ми им указујемо „широко” гостопримство тако што смо им одредили намет: свих 40 специјалаца мора полицији да пријави свој привремени боравак у Србији и то по основу запослења и, наравно, да за то плате таксу!

Сада, што је такође парадоксално, преко Министарства унутрашњих послова и Министарства финансија мора да се доказује како људе добре воље, који су дошли да нас разминирају и омогуће нам безбедан живот, треба да ослобађамо плаћања таксе, јер потписаним протоком о сарадњи на ризичном плану и послу, то није предвиђено.

А закон који је примењен у одређивању овог намета на хуманост и доброчинство, овог апсурдног трошка, потиче још из 1980. године...

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.