Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Заједнички ставови

Заједнички ставови
Прелазак српске војске преко Везировог моста на Белом дриму 1915. године (Фото: Риста Марјановић)_

Имам свој политички став али се трудим да га не истичем у први план, сматрајући да су неки постулати од заједничког интереса свих грађана. Тако на пример, по мом мишљењу, „круна покрива све”, како сам недавно насловио и објавио један чланак, инспиришући се грбом на нашој тробојци и одмах добио похвалу од ПОКС-а, иако нисам члан те странке. Као што се јасно види, на нашој тробојци круна доминира и то јасно говори, да под круну могу стати сви грађани, па зашто да не и социјалисти. Хоћу да подвучем да постоје неки веома важни ставови у нашој проблематичној садашњици, који су заједнички за све грађане Србије (Косово и Метохија – наше и готово). Имамо и других заједничких ставова: поштење, борба против насиља, простаклука, некултуре, незнања и тако даље.

Нажалост, политика нас раздваја у свему и свака партија има свој угао посматрања и оцењивања, дајући своја разрешења, такмичећи се међусобно, истичући своје предлоге као исправне, а друге као неисправне и погубне. Немамо решпекта, минимум толеранције да прихватимо оно што је боље, било од кога да долази.

Недавно је господин Вучић у излагању на телевизији, која су у последње време врло учестала, што је последица честих важних догађаја, трагичних и ужасних, рекао у једном моменту: „Да, ја јесам сељак и моји преци су то били. Шта има ту лоше?”

Вероватно је неко из опозиције, ко себе сматра повлашћеним Београђанином, оценио да је назвати неког „сељаком” увредљиво и тако је ту реч ставио на главу г. Вучићу. Тај неко је много погрешио. Прво, себе је унизио и означио као исправног, чистог, паметног, културног, супериорног, уздигнутог изнад осталих и тако даље. Друго, као такав сигурно је починио многе неправде, по својој недоличности и надмености.

Чисти образ је оно што треба да негујемо и да се прочишћујемо. Ту нам помаже наша православна вера, указујући нам где је прави и исправни пут. Тај образ не бира, да ли ће се саобразити на лицу сељака или грађанина. Па, ко је страдао скоро до свог истребљења и краја, за време балканских ратова, Првог и Другог светског рата? Велику већину српске војске су чинили сељаци, који су заједно са својим краљем и престолонаследником прошли голготу кроз смрзнуту Албанију. Имали су снаге и љубави да се победнички врате у Србију. Моја оба деда, један сељак, а други варошанин, вратили су се у Ариље. Поносим се њима. Ја свакако не бих издржао толика мучеништва, а не желим то исто ни својој деци и унуцима.

Зар се јасно не види тај златни обруч који је чврсто држао у заједништву наш народ, сељаке и грађане, заједно у трагедијама које су нас тако често сналазиле?

Да није било чистих образа, не би било ни златног обруча. Образа, који су били умивени славом, трпљењем, жртвама и победама правде и истине.

Е, ту смо слаби данас, када нам је и те како потребан тај обруч. Нађу се људи који вређају, шире мржњу, псују мајку председнику, јавно пред камерама, значи пред свим људима. Зар ти људи не виде како грозно изгледају?

Зар нам није чист образ идеал и спас од недаћа, које су нас снашле?

Ја мислим да јесте.

Мишо М. Младеновић,
академски сликар и писац, Београд

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Boža
Imamo sve manje poljoprivrednika a sve više seljaka.
Sale Vidikovac
Razlike danas ne idu između seljaka i varošana. Seljaka je sve manje i biće ih još manje. Moderna poljoprivredna proizvodnja zahteva sve manje radne snage i sve više automatizacije. Tako da je više od 95% Srba danas u varošima. Razlike danas idu između: (1) potomaka onih koji su prodali veru za večeru i stekli položaje i bogatstvo radeći protiv sopstvenog naroda i države i (2) mladih sposobnih ljudi bez veza sa ovim prvima, koji zbog korupcije i nepotizma ovih prvih nemaju perspektive.
Dragan Pik-lon
Nazalost,tu pravu istorijsku nit,kad se seljaci i varosani bili jedno bice,mi sami smo prekinuli i utopili se u drugi(lazni)indentitet.Srbi danas imaju krizu indentiteta.Sve dok se nevratimo sebi bice tako.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.