Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

„Оркестар” за почетак

„Оркестар” за почетак
Жељко Јовановић (Фото Ж. Јовановић)

У Позоришту на Теразијама ових дана је као укошници. Глумци, чланови хора, балетски играчи, музичари, управа куће – раде пуном паром. Редитељ Саша Габрић брзим корацима иде ка пробној сали, а тамо чека глумачка подела „снова”. И Жељко Јовановић, уметнички директор Позоришта на Теразијама је у журби због почетка проба нове представе. Реч је о комедији „Оркестар” Жана Ануја. Позориште на Теразијама остаћеи у следећој сезони театар мјузикла и музичке комедије.

– Испоставило се да је овај принцип у последње две сезонесасвим добро функционисао, да га публика добро разуме исвојом посетом подржава. „Оркестар” је први пројекат који ће бити премијерно изведен у новој сезони, на самом почетку октобра.Овај наслов је дошао као логична последица чињенице да су „Маратонци” такозвани мушки мјузикл, јер је подела била мање-више „мушка”. Сматрали смо да би билоинспиративно и провокативнода нађемо комад који ће изводити углавном уметнице. Истовремено на овајначин сеотвара простор да се наше најбоље глумице Љиљана Стјепановић, која није наш стални члан али као да јесте,Маја Новељић, Јелена Јовичић, Мина Лазаревић, Ивана Кнежевић и Милица Павловић, истина чланица нашег балетског ансамбла,изразе онако како умеју, заслужују и могу.

„Оркестар” би требало да буде нови хит пројекат Позоришта на Теразијама, наглашава Жељко Јовановић.

Редитељ Саша Габрић није уметник који ствари поставља на класичан начин. Уинтерпретацији комедије„Оркестар” унео је много новихелемената,почев од саме адаптације комада, увођења живе музике на сцени, балета.... Главну мушку улогу тумачиЈанош Тот.

Следећи пројекат који ће у Позоришту на Теразијама бити постављен на репертоар Сцене „Заблаћански”је кабаре писан за Владана Савића. Кабаре се, сазнајемо, бави проблемом разумевања нас самих, односно, питањем како разумети Србе. Реч је одомаћемтексту, име аутора за сада Јовановић не жели да открије, као ни ко ће режирати ову представу.

– То је оно што једо краја године одобрено од Управног одбора. Позоришна сезона се више не планира као раније, јеру планирању морамо да се поклопимо са фискалном годином, па пројекте преносимо из једне у другу сезону. Тако ћемо у следећој години, а средином ове сезоне, радити нови бродвејски мјузикл. Не желимо да кријемо наслов, али све док не добијемо ауторска праване можемо говорити о конкретном делу. Биће то представа са којом ћемо покушати да отворимо простор за долазак нових снага у наш ансамбл, каже Јовановић.

После „Маратонаца”, додајенаш саговорник, сасвим је очекивано даансамбл Позоришта на Теразијамауради и нови домаћи мјузикл. Још увек није познато који је наслов у игри.

– Ломимо се око тога да ли ћемо радити неко Нушићево дело, некo друго класично дело, или савремени текст. Та представа би требало да буде играна тек у сезони 2009 – 2010. године. У планује ивећ најављивана музичка мелодрама „Ла страда”, а пред крај сезоне имаћeмо још једну премијеру на Сцени „Заблаћански”. Уз постојећи репертоар и представе које спремамо, бићемо на слатким мукама како да редовно изводимо све те представе. Што се тиче принципа припремања нових остварења, аудицијаје нашетрајно опредељење и решење, истиче Јовановић.

------------------------------------------------------

„Инвазија” на унутрашњост

Када су гостовања у питању, било домаћа или инострана, Позориште на Теразијама има известан проблем.

– Ускоро ћемо наступити са „Маратонцима” на Мокрањчевим данима у Неготину. Кад тамо стигне150 људи, то ће буквално бити мала „инвазија” на Неготин. Ми смо тај напор направили зато што се у „Маратонцима” изводи оригинална музика, наменски писана за овај мјузикл, и сасвим је природно да се представимо музичкој јавностибаш на том угледном фестивалу. Следигостовање представе „Цигани лете у небо” у Шапцу што је, с обзиром на још већу бројност ансамбла, опет „окупација” једног града у унутрашњости. Добијамо и позиве из иностранства, људи би волели да нас угосте у својим позориштима, али када уђемо у процесреализације, када се укалкулишу сви трошкови нашег пута, ту настаје проблем. То смо искусили на недавном гостовању представе „Цигани лете у небо” у Бањалуци. Без помоћи државе, односно Скупштине града Београдаили неког министарства, гостовања овог типа готово да је немогуће реализовати, закључује Јовановић.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.