Понедељак, 16.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

У патњи интернираца изникло пријатељство

Кикинда и Навик повезани нераскидивим везама
Споменик жртвама (Фото М. Обадић)

Кикинда ‒ Пре тачно 83 године у норвешке логоре смрти депортовано је 46 Кикинђана, од који су се кући вратила њих седморица. Сећање на мај 1942. године Кикинђани никада неће заборавити, а већ пету деценију полажу венце на споменик интернирцима који сведочи о преживљеним ужасима, али и пријатељству два народа ‒ српског и норвешког.

О ужасним данима у норвешким казаматима сведочила су седморица интернираца из Кикинде који су преживели сву голготу око 30 концентрационих нацистичких логора. Од 1942. до 1945. године, у Норвешку је са подручја Краљевине Југославије насилно одведено највише Кикинђана, Нишлија, Сарајлија. У најсуровијем Беисфјордском логору, Кикинђани су провели највише времена.

‒ Посетио сам место некадашњег логора Беисфјорд који је од града Нарвика удаљен око 10 километара. Карактерише га пустош и крш где буквално трава не расте, због климе и конфигурације терена. Сурови су били услови за преживљавање, а сведочења преживелих интернираца су стравична. Јели су оскудно растиње које је тамо расло, али је борба за живот била јача од свих опасности у којима су се нашли ‒ прича Тибор Фиреди, секретар Друштва српско-норвешког пијатељства.

Током Другог светског рата Норвешка је била окупирана земља на челу са Видкуном А. Квислингом, лојалном нацистима, чији је циљ био експлоатација руда и стварање одбрамбеног бедема од СССР и западних земаља. За градњу железничких и друмских путева доводили су заробљенике из окупираних држава.

‒ Норвешки народ, који се отргао од тадашње квислиншке владе која је потписала примирје са нацистичком Немачком, желео је да помогне заробљеницима излажући се великом ризику, а Кикинђанима је то остало у неизбрисивом сећању. Они који су преживели, желели су после Другог светског рата да им захвале, угосте их и тада је почело вишедеценијско пријатељство два народа, које је продубљено Декларацијом о братимљењу ‒ наводи Фиреди.

Круна пријатељства два народа која су се кроз историју приближила у патњи и међусобном помагању, озваничена је првом Декларацијом о српско-норвешком пријатељству 6. октобра 1966. године у Кикинди, потом и другом 2017, а две године касније отворен је и „Парк пријатељства”. У Норвешкој, такође, постоји неколико спомен-обележја, у знак сећања на страдале заробљенике.

‒ Оно шта су преживели оставили су у својим сећањима и записима, а град је њима у част и вечну славу подигао споменик да се никада не заборави њихово страдање. Норвешки народ им је пуно помогао и то се неће заборавити, а као знак нераскидиве историјске везе, изникло је пријатељство и братимљење Кикинде са градом Нарвиком. И за будућа поколења наставићемо даљу сарадњу са Нарвиком и боље повезивање ‒ рекао је Жељко Раду, члан Градског већа за социјалну политику, демографију и људска права.

Споменик кикиндским интерницима изградио је почетком седамдесетих година вајар Слободан Којић. Од тада, сваког маја, представници локалне самоуправе, борачких удружења и Душтва српско-норвешког пријатељства на истом месту полажу венце, да се страдања никада не понове и не забораве.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.