Понедељак, 16.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Последња битка ЈВуО и НОВЈ

Партизани с британским и совјетским наоружањем у пролеће 1945. (Фото: „Википедија”)

Битка на Зеленгори била је последња, пресудна битка која се водила између ЈВуО и НОВЈ у периоду између 8. и 15. маја 1945. Победом на Зеленгори снаге НОВЈ су онемогућиле четнике да се из Босне преко Зеленгоре, Дрине и Санџака пребаце у Србију и преузму власт од комуниста. Поразом на Зеленгори четничка војска је престала да постоји.

Четничка војска је средином априла 1945. године са око 10.000 до 12.000 бораца и њихових породица кренула из средње Босне кроз планинске пределе поред Фојнице, преко Иван-планине и западних падина Бјелашнице североисточно од Коњица, па јужно до Калиновика, с циљем да избије код Брода на Дрини, и по групама се пребаци у Србију. Изабрани правац водио је кроз планинска подручја, шумовита и беспутна, ради избегавања домашаја јединица НОВЈ. На том правцу требало је савладати мноштво тешких теренских препрека, што је имало за последицу губљење теже ратне опреме и остављање болесника и рањеника који нису имали физичке снаге да то издрже.

Ово злопаћење међу четницима је упамћено као „босанска голгота”, што је довело до деморализације и разочарања. Борци су почели да размишљају да је требало да се повлаче с Ђуришићевим и Васићевим четницима, а не да крену с Дражом у ову опасну авантуру сматрајући да је Дража изгубио компас и да их води у погибељ, тј. директно у руке до зуба наоружаних партизана. Међутим, Михајловић је и даље сматрао да главне снаге НОВЈ наступају ка западним границама земље, а да су слабије снаге остале у Србији да одрже ред и врше присилну мобилизацију. Отуда Михајловићево уверење да ће се успешно пробити у Србију. Четници су били у сталном борбеном додиру са јединицама 3. корпуса НОВЈ и снагама Народне милиције (КНОЈ-а) затеченим у ширем простору куда се кретала четничка група.

Реч је о сурово крвавим и немилосрдним обрачунима без имало војничког витештва и милосрђа према заробљеницима или рањенима. Четници су се одлучно пробијали рушећи партизанску одбрану и продужавајући покрет. Уз велике губитке избили су на простор северозападно од Калиновика. Међутим, никако нису могли да се ослободе сталних и јаких концентричних напада партизана, који су имали и подршку авијације и артиљерије. Нашли су се потпуно исцрпљени с пуно рањеника и избеглица, без оружја, муниције и борбеног морала. Дража је одлучио, и донео погрешну одлуку, да на Зеленгори одмори и освежи своје борце и избегли народ.

То је омогућило партизанима да брзо и ефикасно опколе главнину четничких снага и униште је употребом авијације и артиљерије. У жестоком вишедневном окршају четници су разбијени и углавном уништени. Тада је погинуо генерал Мирослав Трифуновић. Симболично, њега је Дража поставио за команданта свих четничких јединица у Србији. У руке партизана пала је целокупна архива Драже Михаиловића. Мањи број четничких официра и бораца успео је да пређе у Србију, али су и тамо релативно брзо откривени и ухапшени.

Четнике који су остали да се крију по босанским планинским врлетима прогониле су и уништавале јединице КНОЈ-а, тј. будуће Озне. У том гоњењу настрадао је херојском смрћу и Дражин посилни потпуковник Миодраг Палошевић. После тога Дража је преосталу четничку војску поделио на три колоне. Десну колону предводио је пуковник Драгутин Кесеровић, који је са својим људима успео да се пробије до ушћа Сутјеске у Дрину испод Зеленгоре. Они су наредних дана покушали да пређу Дрину и наставе борбу у Србији, али безуспешно.

Кесеровић се са двадесетак људи вратио и поново преко Јахорине избио на Дрину 6. јуна 1945. године, наспрам села Јагоршница. Успели су ту да препливају брзу и хладну Дрину, али их је на другој обали одмах ухапсила Народна милиција. Капетан Драгослав Рачић командовао је левом колоном, која је имала сличну судбину као и десна. На ушћу Сутјеске у Дрину на падинама Зеленгоре уништена је и његова колона. Међутим, Рачић је са 13 пратилаца успео да пређе у Србију и да се све до новембра 1945. године скрива уз помоћ јатака у селу Савковиће, где је на крају страдао – убијен је после краће борбе против јединица КНОЈ-а. Трећу, средњу колону предводио је командант Горске гарде мајор Никола Калабић, који је успео да се домогне западне Србије. Међутим, постоје две верзије које говоре о судбини војводе Калабића, команданта Летећег корпуса ЈВУО. По партизанској верзији, Калабић се домогао Србије оставивши на милост и немилост своје саборце, своју породицу и породице својих сабораца. Дуго се крио у шумадијским селима око Тополе уз помоћ јатака, док га крајем 1945. године нису ухапсили припадници КНОЈ-а. Он им је послужио да лакше ухапсе Дражу Михаиловића. Равногорска варијанта, коју не подржавају сви равногорци, истиче да је и он, као и генерал Мирослав Трифуновић, погинуо приликом завршетка битке на Зеленгори, приликом форсирања реке Дрине у Зворничком крају. Каже се да је на месту погинуо од гелера гранате која га је погодила у главу и усмртила. По причи очевидаца, сахрањен је на брзину на обали реке Дрине и зато се не зна где му је гроб.

Ни други четници који су успели да пређу у Србију нису дуго били на слободи, па су до краја 1945. године сви или ухапшени или побијени. Такав је случај и са групом Нешка Недића и поручника Мишића, који су ликвидирани у самом центру Ваљева после краћег обрачуна с милицијом. Једино Дража Михајловић није прешао у Србију, већ се крио на простору општине Вишеград, све до хапшења у марту 1946. године. Тако се завршила последња битка Југословенске војске у отаџбини (ЈВуО), која је веровала и борила се за краља, монархију и светосавље.

Миомир Гарашанин,

Београд

 

Коментари7
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

lekinovo
Lepo opisan put ЈВуО и НОВЈ. Ali nigde se ne spominje zadnja bitka ustasa i NOVJ, ili domobrana i NOVJ ili handjar divizije i NOVJ, a zasto ih nema? Pa zato sto su asimilovane u nove hrvatsko slovenacko bosanske partizane, koji su do juce ubijali lokalne srbe, rome i jevreje ali se zakletvom titu to krilo u ime laznog bratstva i jedinstva.
Милош
Још једна ревизија историје.
Хајдук Вељко
Ко је био одговоран што је десетине хиљада младих Срба одвео у погибију 1945.г.када су сви знали да се рат завршава победом савезника,а Београд,делови Србије и Војводине били ослобођени?
Бранислав Станојловић
Тито је послао необучене младе београдске интелектуалце на сремски фронт против искусних немачких јединица. ЗЛОЧИН!
Nostradamus
„Победом на Зеленгори снаге НОВЈ су онемогућиле четнике да се из Босне преко Зеленгоре, Дрине и Санџака пребаце у Србију и преузму власт од комуниста“, komentar je bespotreban za ovo „preuzimanje vlasti“, hahahaha. Kakva upornost u glancanju istorije.
Синофил
И тако се Дража ,,јуначки'' крио све док није уловљен и док је омладина гинула. Управо је он урадио оно што ће ,,реформисано'' четништво са почетком деведесетих пребацивати Титу, када је кроз ревитализацију истих требало Србе превести жедне преко воде, извршити пљачку, од народа сиротињу направити и увести ливерални капитализам. Слава и хвала свим партизанским јединицама и свим партизанима на свему. Овима другима поручујем да можете кречити колико вам је воља, али истину не можете избрисати.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.