Понедељак, 16.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сећање на Вељка Вишњевца

Вељко Вишњевац (Фото: лична архива)

Вељко Вишњевац рођен је 20. августа 1900. године у селу Вишњеву код Гацка, у Херцеговини. Убијен је на Павлићу на Степену, код Гацка 9. јуна 1941. Отац му се звао Тодор, а мајка Стоја, рођена Мастиловић. Вељков отац био је трговац у Наданићима, где и сада стоји натпис на кући у знак сећања.

Основну школу Вељко је завршио у Наданићима. Након завршене радничке задруге у Сарајеву долази у Наданиће и са собом доводи девојку Зору, која почиње да ради у школи као учитељица. Са Зором га је у наданићкој цркви венчао поп Новак Мастиловић.

Вељко се са својим оцем Тодором бавио трговином. Био је члан Југословенске радикалне заједнице и председник њеног среског одбора у Гацку. Изабран је 1836. за председника гатачке општине, а за народног посланика истог среза 1938. године. Када се кандидовао за председника општине Гацко певала се песма: „Аој Вељ, аој наше росно цвеће,/ тебе нико победити неће”. А кад се кандидовао за посланика певало се: „Са планине вила кличе,/ где си, Вељко, посланиче.”

У ванредном сазиву 1939. године, Народна скупштина га је изабрала за секретара. Сарађивао је у радикалском листу „Самоуправа” (1936) и радио на ширењу соколског друштва и задругарства.

Вељко је становао у Наданићима, а сваки дан ишао у Гацко као председник општине. Кад су усташе дошле на власт, народ у паници седи и разговара како се понашати. Једног дана Вељко долази са посла и прича шта се десило: Предао сам кључеве, дошла је нова власт и треба се понашати разумно. Вељка су одмах ухапсили и после прве ноћи га пустили. Прошла су два дана, усташе су дошле по њега и никад се није више вратио: почетком рата 1941. године усташе су га ухапсиле, убиле у Павлићу код Степена и бациле у Корићку јаму код Гацка. Са њим су одвеле и убиле и многе угледне Гачане. Једини који је остао жив био је поп Новак Мастиловић.

„Кад Хрвати у Гацко дођоше и Турци им у помоћи бише, најпрвога хваташе првака свештеника млад попа Новака. И то им је мало браће било, Вељко им је био десно крило, ухватише Буквића Спасоја, то је витез господскога соја”, сведочи песма.

Вељко је сахрањен у породичну гробницу на Градском гробљу у Гацку. Општина му је 2014. године подигла споменик.

Др Петар В. Вуца,

Наданићи

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dunja Apostolović
Veljko Visnjevac je moj cukun deda. Ovo mi je nova informacija o mok porodičnom stablu.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.