ЕПС жели да буде доминантан произвођач и снабдевач за време глобалних изазова
Циљеви Електропривреде Србије су да задржи позицију доминантног произвођача и снабдевача електричном енергијом у време све израженијих глобалних изазова, рекао је данас генерални директор ЕПС-а Душан Живковић.
„У време све израженијих глобалних изазова, све веће дигитализације и неминовне декарбонизације енергетике, ЕПС данас мора истовремено да обезбеди три приоритета: сигурност снабдевања, финансијску стабилност и одрживу енергетску транзицију”, рекао је Живковић на Београдском енергетском форуму.
Он је објаснио да ће за сваку енергетску компанију у наредном периоду бити важно да чврсто држи финансијску сигурност, да буде подршка држави кроз процесе енергетске сигурности и да створи довољно простора за развој, првенствено изградњом нових производних капацитета.
„Један од стубова енергетске сигурности је енергетска ефикасност како на страни потрошње, тако и у делу производње. Пример унапређења енергетске ефикасности су ревитализације наших хидроелектрана, јер смо повећали снагу хидро сектора ЕПС за више од 100 мегавата. Завршили смо ревитализацију можда најзначајнијег електроенергетског капацитета у региону, реверзибилне хидроелектране „Бајина Башта” и 40 година после изградње осигурали смо продужење радног века и даље обезбеђивање енергетске сигурности. Идеја је да развијамо и „пумпне електране” које ће свакако допринети тој енергетској сигурности и помоћи укључењу нових ОИЕ у систем”, рекао је Живковић.
На панелу „Транзиција електроенергетског система: флексибилна, сигурна и декарбонизована будућност”, Живковић је истакао да ће се наставити са веома дисциплинованом инвестиционом политиком која подразумева задуживање искључиво за развојне и инвестиционе пројекте, те да је простор за додатне уштеде у дигитализацији и трансформацији компаније.
Говорећи о ЦБАМ такси Живковић је нагласио да је већ сада извоз електричне енергије из региона ка ЕУ мањи за 25 одсто и то утиче на конкурентност енергетских компанија. И енергија произведена из ОИЕ оптерећена је таксама за ЦО2 за продају на европском тржишту.
„ЕПС и друге енергетске компаније желе да буду део процеса декарбонизације и привуку инвеститоре за пројекте који ће смањити постојеће емисије, а не треба занемарити да су и сада многи производни капацитети из ОИЕ део наше балансне одговорности. Приватни инвеститори и међународне финансијске институције заинтересоване су за улагања у зелену енергију, од производних капацитета до батеријских складишта, али тренутна ситуација не ствара услове за даљи процес интензивније декарбонизације. Зато треба заједнички да инсистирамо на решењу”, рекао је Живковић.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


