Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Есеји о власти

Есеји о власти
Насловна страна књиге

Нема, наизглед, лакше ствари него писати о њој… и овако је свакодневно критикујемо; ретко, шкрто прозборимо лепу реч о њој. О коме? Па о власти! Ипак, ко се бави анализом власти зна да у њен механизам није уопште лако проникнути. У књизи коју је ових дана објавио београдски „Службени гласник” а која носи наслов „То чудовиште”, ауторка Милка Лучић, путописац, есејиста, дугогодишњи новинар и уредник у Културној рубрици „Политике”, као ретко који аналитичар успева у томе.

Узевши за лаконски назив књиге речи римског цара Тиберија који је са одвратношћу одбијао наговарања пријатеља да узме власт речима: „Ви не знате како је то чудовиште, власт”, Милка Лучић се управо хвата у коштац не само са суптилним методама функционисања власти већ и њеним – још суптилнијим, начинима на које она дефинитивно мења човека.

Ауторка је текстове које је сабрала у овој књизи писала између двехиљадите и две хиљаде осме за наш лист, односно после победе демократске опозиције на изборима. У кратком предговору, Милка Лучић каже да се и раније питала шта је то у власти што квари и најпоштенијег човека – да ли је то наша људска слабост или је неумерена моћ онтолошки део власти, чему нико не може да се одупре. Избор текстова који су објављивани, сада на једном месту, у књизи „То чудовиште” показују да је синтеза једног и другог током целе историје цивилизације у својим најстрашнијим примерима изнедрила само ратове, убијања, несрећу.

Филозоф по професији, танани мислилац са великим знањем, од природних наука до историје уметности, Милка Лучић је у „Том чудовишту” одговор на заводљивост власти нашла у, како каже, „камијевској мери и хармонији и у Паскаловом скривеном Богу, дакле у појмовима који и данашњем готово непостојећем човеку у свету виртуелног нуде какву-такву наду”. Иако су писани сажето, за потребе колумне у дневним новинама, текстови у овој књизи имају онај квалитет који превазилази ефемерност новинског текста. У заједничким корицама задуго ће указивати на феномен не само (зло)употребе власти већ и на питање на које човек није нашао одговор а на које експлицитно, и имплицитно, ауторка подсећа: како искоренити зло и, још важније, како да појединац понесе одговорност за своје поступке.

А што се тиче Тиберија? Па, наравно, поклекнуо је, узео власт и апсолутно заборавио на своје претходне оцене о њој. Био је још гори диктатор од неких својих претходника…

А. Ц.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.