Понедељак, 20.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Зашто заједно, кад може одвојено

Зашто заједно, кад може одвојено
Веско Бутрић и глумац Миодраг Радовановић (у улози сликара) на снимању филма РТС (Фото Ј. Даниловић)

Обележавању „Године Паје Јовановића”, како је Министарство културе Србије назвало серију догађаја којима се подсећа на 150 година од рођења великог и вероватно најпознатијег српског сликара свих времена, придружио се и РТС који је прексиноћ емитовао једночасовну играно-документарну емисију „Дуго путовање” уредника и сценаристе Веска Бутрића.

Истовремено, и екипа Радио-телевизије Војводина из Новог Сада снима документарни филм о познатом сликару који ће бити приказан 16. јуна, на сам рођендан великог уметника.

Наизглед, оба јавна сервиса испуњавају своју дужност према гледаоцима. Међутим, с обзиром на то да је разлика у емитовању нешто мало више од месец дана, а и да је међу учесницима и у једном и у другом филму Никола Кусовац, намеће се питање зашто се ова два јавна сервиса нису удружила и направила заједнички пројекат?

Веско Бутрић, аутор РТС-овог филма, изненађен је овим питањем и каже да је иницијатива за филм о Паји Јовановићу дошла од Скупштине општине Вршац, да је РТС примио тај захтев и кренуо у реализацију. Он претпоставља да су чланови екипе РТ Војводина касније кренули са реализацијом и тврди да нису звали никога са РТС-а, али то је већ питање координације између ова два јавна сервиса.

С друге стране, Веско Бутрић каже да екипа РТС-а такође није звала никога, јер када они преузму пројекат тада га сами „изгурају” јер су довољно оспособљени.

– Зар мислите да би, рецимо, Телевизија Б92 звала некога у копродукцију када би добила да ради такав пројекат? Наравно да не би – додаје Бутрић.

Међутим, он сматра да је штета да се емисија практично понавља и сматра да је РТ Војводина оштећена, јер ће њихов филм бити емитован после РТС-овог. Податак да у оба филма учествује Никола Кусовац Веско Бутрић сматра логичним, јер је највећи проблем кад је реч о Паји Јовановићу управо тај што се о њему веома мало зна. Према Бутрићевим речима, чак и међу образованим светом мало је оних који знају нешто о Паји Јовановићу, о његовом месту у европском сликарству, приватном животу… Већина не зна ни где је живео! Једва могу да наброје неколико његових слика.

– Веровали или не, о Паји све зна само један човек, а то је Никола Кусовац – каже Бутрић. – И, просто је несхватљиво да се тек сада, највише захваљујући њему, објављује Пајина монографија а да ми, до сада, о човеку тог формата, нисмо издали озбиљнију публикацију! Не бих хтео да урекнем човека, али шта да се Николи нешто десило? Док сам тражио саговорнике, нисам успео да нађем никога ко зна нешто више о Паји, а да је млађи од 60 година! Изузимајући професора Ненада Макуљевића. Да и не говорим о томе да је „Дуго путовање”, уз документарац Предрага Делибашића с краја педесетих, једина телевизијска емисија о Паји Јовановићу.

Наравно, за похвалу је то што су се оба јавна сервиса одазвала да обележе јубилеј Паје Јовановића, али остаје питање зашто се, на пример, нису удружили на том послу пошто су, како видимо, били упућени и на исти извор информација, а и Паја Јовановић је, бар за сада, „заједничко културно добро”.

Да ли би трошкови били мањи да су ове две телевизије заједно снимиле филм о Паји Јовановићу готово је занемарљиво питање, сматра Веско Бутрић јер филм „Дуго путовање”, према његовим речима, није много коштао.

– Не знам тачну суму, али не верујем да је она већа од 2.000 до 2.500 евра само зато што „РТС има све капацитете”. Практично, платили смо само глумце. Да је филм рађен у спољној продукцији, коштао би од 10.000 до 15.000 евра – тврди Бутрић.

Никола Мирков, директор Телевизије Београд, каже да он не види никакав проблем, а ни „тему” у томе што су и РТС и РТВ снимили филм о Паји Јовановићу.

– Ми смо два одвојена јавна сервиса и свако од нас може да ради шта хоће – каже Мирков. – Осим тога, то је вероватно последица чињенице да је реч о великом сликару и великом јубилеју.

Мирков каже да у координацији између РТС и РТВ нема никакве напетости, да се размењују материјали и да постоји текућа сарадња. Рецимо, кад се нешто дешава у Матици српској у Новом Саду, РТС не шаље своје људе, већ преузме прилог од РТВ. О таквој врсти сарадње се договарају уредници и ту нема никаквих проблема.

Кад је реч о неким заједничким пројектима, ни то није никада искључивано, каже Мирков, наводећи да је екипа РТС мислила да заједно са РТВ ради, рецимо, серијал „Заборављени умови”. Међутим, понавља, не види никакав проблем у томе што су оба јавна сервиса снимила филм о Паји Јовановићу.

– Ја не бих одустао од филма о Паји Јовановићу, а зашто би одустали они кад је, условно речено, више њихов него наш. Биће и две монографије, па зашто не би била и два филма? Уосталом, Паја је то и заслужио! – додаје на крају Никола Мирков.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.