Срећно, господине Горски
Мит: Кад се Нил Армстронг пре 40 година спустио на Месец, није рекао само чувено: „Ово је мали корак за човека, али велики за човечанство“. Непосредно пре него што се са Месечеве површине вратио у капсулу, узвикнуо је и: „Срећно, господине Горски“. Ова загонетна реченица није се могла чути у директном преносу „догађаја века“, али људи у НАСА посумњали су да је то заправо порука неком руском астронауту – ривалу.
Провером је утврђено да ни САД, ни тадашњи СССР нису имали космонаута под тим именом. И ту су се нагађања о значењу Армстронговог повика „закуцала“. С друге стране, ни први човек на Месецу није одговарао на новинарска питања у вези са тим.
До 1995. године. Тада је на конференцији за новинаре у Тампа Беју на Флориди млади новинар Армстронгу поставио питање старо 26 година: „Зашто сте на Месецу рекли „Срећно, господине Горски?“.
– Као дечак играо сам бејзбол са другом испред куће. Ударили смо јако лоптицу и она је завршила испод прозора спаваће собе мојих комшија, господина и госпође Горски – одговорио је чувени „свемирац“ и додао:
– Кад сам отишао по лопту, чуо сам расправу између старијих комшија. „Желиш орални секс“, згрожено је тада упитала мужа госпођа Горски. „Добићеш орални секс кад овај мали из комшилука буде ходао по Месецу.“
Чињенице: Колико год симпатична била, ова урбана легенда је само легенда, и то измишљена. За коју се ипак зна и творац.
Иако годинама кружи Интернетом, по свој прилици први ју је, као шалу, изрекао комичар Бади Хакет. Уредник НАСА – „Аполо 11 лунарног журнала“ Ерик М. Џонс тврди да у транскрипту чувене мисије нема ни речи о господину Горском. Ипак, овај мит се толико допао људима широм планете да су и после ове изјаве веровали у његову истинитост. Недоумицу је морао отклонити Нил Армстронг. „Нисам то рекао“, објаснио је, „први пут сам причу чуо 1995. године, од комичара Бадија Хакета. Није истинита, али је обожавам“.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


