Petak, 05.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Jelašić: Standard zavisi od inflacije, a ne od kursa

Jelašić: Standard zavisi od inflacije, a ne od kursa
Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић

BEOGRAD – Guverner Narodne banke Srbije (NBS) Radovan Jelašić je ukazao da životni standard građana ne zavisi od kretanja kursa već inflacije i da postoji opasnost da odmrzavanje plata i penzije pre aprila 2011. godine dovede do porasta cena.

„Povećanje plata i penzija, kao i Predlog zakona o fiskalnoj odgovornosti biće glavne teme predstojećih razgovora sa Misijom međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koja dolazi u avgustu”, rekao je Jelašić.

On je istakao da će odluka o odmrzavanju plata i penzija zavisiti od toga da li mogu da se obezbede veći prihodi ili manji rashodi budžeta, odnosno kakav „miks” određenih politika je Vlada spremna da preduzme.

Produženje aranžmana sa MMF-om, je prema njegovim rečima, poželjno za Srbiju, jer Vlada ulaži u drugo poluvreme i pripreme za izbore kad se po pravilu donose populističke mere.

„I za NBS je, pored Zakona o fiskalnoj odgovornosti, poželjano da se produži aranžman sa MMF-om jer će centralna banka posle aprila 2011. godine, kad ističe sadašnji aranžman, biti na brisanom prostoru, odnosno ostaće bez jakog saveznika u nastojanju da se naprave strukturne reforme i teški rezovi kako bi se postigao održiv privredni razvoj”, naglasio je Jelašić.

Nema nijednog zakona koji, kako je upozorio, vladi zabranjuje da zbog političkih interesa preko noći promeni ono što se godinama mukotrpno radilo.

Inflacija, prema oceni Jelašića, je za sada pod kontrolom i ubuduće će zavisiti od dešavanja na međunarodnim finansijskim tržištima, kao i od cena poljoprovrednih proizvoda, koje su do sada delovale dezinflatorno, i cena koje su pod kontolom države čiji rast ove godine ne bi smeo biti veći od 11 odsto.

Na kretanje deviznog kursa će, kako je dodao, i nadalje uticati ponuda i tražnja deviza i tu je nepovoljna okolnost što će se teško ostvariti planirani neto priliv stranih investicija od 1,3 milijarde evra, zbog sporog oporavka privreda u regionu.

Povoljno je, prema rečima Jelašića, što se domaća privrede prilagođava nastalim okolnostima, odnosno što se izvozom pokriva blizu 70 odsto uvoza i povećava produktivnost, ali nezaposlenost i dalje ostaje problem koji ne može da se rešava monetarnom politikom.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.