Nedelja, 12.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Njihovo pravo na jednakost

Njihovo pravo na jednakost

Oni čija su ljudska prava ugrožena ne upoređuju tu svoju ugroženost sa ugroženošću drugih grupa. To upoređivanje nivoa ugroženosti nije ni bio cilj serije priloga objavljenih pod gornjim naslovom. Cilj nam je bio da pripadnici pojedinih ugroženih grupa saopšte javnosti u čemu su to oni sve ugroženi.

Povod za ovu nakanu pružila nam je nedavno održana „Parada ponosa“. Protivnici i pristalice ovog beogradskog skupa govorili su o svemu i svačemu, ali ne i o tome po čemu su ljudska prava populacije LGBT stvarno ugrožena. Međutim, u našoj seriji to je naveo predstavnik Gej strejt alijanse. Podsetio je recimo na to da su dve devojke premlaćene u gradskom autobusu u Beogradu jer se grupi nasilnika učinilo da su lezbijke. Takođe, jedna devojka transseksualka je ubijena, dok su mnogi doživeli razne uvrede i poniženja zato što se nekome ne dopada njihovo ponašanje na javnom mestu. Slične tragične posledice, kao pripadnici etničke grupe, doživeli su mnogi Romi, ali i stanovnici srpskih enklava na Kosovu i Metohiji. S teškim problemima suočavale su se i žene, privremene stanarke „sigurnih kuća“, kao i mnoga deca koja i danas trpe razna najsurovija iživljavanja starijih.

Reč je, dakle, o osobama koje – „samo zato što su to što jesu“ – doživljavaju razna šikaniranja i ugrožavanja sopstvenog integriteta. Njihov apel društvu glasi: tražimo samo isti status sa onima koji pripadaju većini.

Pravo na isti status često se svodi na to da ne budete bar fizički i psihički maltretirani, ali ima i onih kojima su ugrožena elementarna socijalna prava, kao što je slučaj sa izbeglicama i raseljenim licima u kolektivnim centrima u Srbiji, sa dugo nezaposlenim osobama itd. Tu su, zatim, invalidi, slepe i slabovide osobe, hiljade i hiljade onih koji žive u posebnim, izolovanim uslovima, uglavnom prepušteni sebi i uskom krugu najbližih.

Država je donela zakone u kojima su njihova prava izjednačena s pravima drugih, ali od zabeleženog u propisima do stvarnog života velika je razlika. Jedan od važnih ciljeva humanog društva jeste da tu razliku koliko je moguće smanji.

Od ponedeljka nova serija: SRBIJA PRED DESET EVROPSKIH OBAVEZA

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.