Petak, 10.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Betoven, genijalni namćor

Betoven, genijalni namćor

Specijalno za „Politiku”

Bon, oktobra – Davne 1845. povodom 75-godišnjice Betovenovog rođenja, veliki kompozitor i pijanista, i najveći altruista među muzičarima, Franc List, došao je na ideju da u Betovenovom rodnom gradu organizuje trodnevni festival njegove muzike. I tako je to počelo u Bonu koji i danas velikim muzičkim događajem slavi svog velikog sina.Upravo se završio još jedan Betovenov festival, dug mesec dana.

A one pomenute godinepostavljena je i ogromna skulptura (rad drezdenskog vajara Ernsta Julijusa Henhela) na gradskom trgu, pored Minster bazilike, a ispred rezidencije Firstenberga, u kojoj je danas glavna pošta grada Bona. Da uveliča slavlje,List jepozvao i pruskog kralja Fridriha Vilhelma Trećegi englesku kraljicu Viktoriju, koja je,na balkonu,sa nestrpljenjem očekivala da se otkrije spomenik. Razočarana, uskliknula je: „Pa,on nam je okrenuo leđa!” Da ublaži situaciju, nekoje rekao: „Poznato je da je on uvek bio namćor!”

Taj nesrećni i neshvaćeni „namćor”, genije kojem u muzici gotovo da nema ravnog, cedio je, kako je sam govorio, „ljudima božanski nektar” i naterao Vagnera da prizna – „Verujem u Boga, Mocarta i Betovena!” A Betovenov festival u Bonu (ove godine trajao od 10.9. do 9.10) redovno okuplja najveća muzička imena današnjice, da sviraju njegova dela, da govore o njemu, da se za dirigentskim pultom takmiče u svojevrsnom „nadsviravanju”.

Svake godine fokusira se jedna oblast njegovog stvaralaštva aovoga putaizbor je „pao” na violinske sonate. Tri večeri zaredom izvodili su ihfrancuski virtuozi Reno Kapison (2000. godine proglašen za „vodećeg violinistu generacije” i „zvezdu u usponu”, a 2005 – za „solistu godine”)i Frank Brali, koji je sa četiri godine počeo da svira (klavir), a šest godina kasnije u čuvenoj Sali Plejel u Parizu priredio prvi koncert sa Filharmonijskim orkestrom RadioFrancuske.Na konkursu Kraljice Elizabete u Belgiji osvojio je prvu nagradu i tadazapočinje njegova sjajna internacionalna karijera, kaoi saradnja sa braćom Kapison, violinistom Renoom i violončelistom Gotjeom.Utisakje da je Brali prodornije uronio u dušu Betovenove muzike, u njegov robusni flamanski duh, u razorne nemire i strepnje koje je galski karakter Kapisona ublažio i oplemenio.

Deset Betovenovih violinskih sonata u kojima su deonice dva instrumenta potpuno ravnopravno nivelisane svedoče o gotovo simfonijskom prožimanju lirike i dramatike i koncertnom virtuoznom zamahu, uz sasvim dorađenu formu sonatnog oblika i ciklusa.

Reno Kapison je muzicirao na predivnom instrumentu „Gvarneri del Đezu ’Panete” iz 1721, a Frank Brali na velikom Stenveju u „Betovenovoj kući”.

Gordana Krajačić

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.