Subota, 20.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Život u mraku i bedi

Život u mraku i bedi
Владанка Ђурђевић са сином: "Нећу у Старачки дом" Фото А. Добросављевић

Jagodina – Sa oporim utiscima, ćuteći se vraćamo iz Šantarovca, nevelikog sela u jagodinskoj opštini, na čijem obodu sami žive ostarela slepa majka i invalidni sin, a već sam pogled na kućerak, na kome je jedan zid urušen, najavljuje unutrašnji ambijent mraka i bede, koje mnogo bolje od pisane reči, može da opiše foto-reporterski dokument.

Pod krovom ove udžerice već godinama žive sedamdesetogodišnja Vladanka Đurđević i njen četrdesetdvogodišnji invalidni sin Slađan. Ona je udovica već 17 godina, a vid je izgubila u nadrilekarskim "intervencijama" lečenja očiju. Njen sin Slađan bio je radnik u jagodinskoj građevinskoj firmi "Put". Pre devetnaest godina na poslu je pao i povredio kičmu i nogu i od tada se kreće držeći se pod ruku za oslepelu majku. Vladanka ima i "dobro" udatu kćer, u desetak kilometara udaljenom Ribaru, ali je ona godinama ne posećuje, niti se raspituje kako su joj majka i brat koji ni sami ne pamte kad su se poslednji put okupali. Sve dopunjuje i hrpa krpa koja im je zajednički krevet. U prostoriji u kojoj žive nema odžaka pa dim iz razvaljenog šporeta nadjačava smrad ovog "životnog" prostora.

– Ovi iz Centra za socijalni rad teraju me u neki dom u gradu, ali ja neću. Neću da se odvojim od sina. Slepa jesam, ali sve radim sama. Odem do bunara, zahvatim vodu, a kad mi sin potraži lekove ja znam da ih u svom mraku nađem i da mu ih dam. u tamo neki dom neću da idem – kaže Vladanka, sa navučenom kapom do vrha usana, koja sa sinom živi od muževljeve penzije od pet hiljada dinara. Slađanova firma "Put", u kojoj je radeći zadobio trajnu invalidnost, ponudila je da im reši stambeno pitanje, ali su oni to odbili. Sa istim odgovorom prošli su i drugi koji su želeli da im pomognu.

– Jednom mesečno ih posetimo. Donesemo im ulja, šećera, pasulja, pirinča i ponešto odeće. nagovaramo ih da pređu u Dom za stara i nezbrinuta lica, u kome bi imali pažnju i zdravstvenu negu, ali oni to ne prihvataju – kaže Živorad Stanojević, sekretar Crvenog krsta u Jagodini.

Meštani Šantarovca nerado govore o ovo dvoje komšija. Neki čak tvrde da glume svoju muku. Neretki su i oni koji predlažu da se "ove dve sablasti" proteraju iz njihovog sela.

U međuvremenu, "zemaljski dani teku" uz podsećanje na nedavnu smrt majke i sina u Subotici koji su život okončali u uslovima sličnim kao Vladanka i njen sin Slađan.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.