Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Problem s deponijom ostaje

Problem s deponijom ostaje
Неко је увек на депонији (Фото С. Лазаревић)

Niš – Niš ima veliki problem sa gradskom deponijom, koja je već nekoliko godina "životno pitanje" i za grad i njegove stanovnike. Nekoliko puta su tokom prošle godine donošena rešenja o njenom zatvaranju i zabranama korišćenja, da bi se sve opet vraćalo na staro. Zbog ugrožavanja životne i radne sredine velika deponija ispod Novog groblja i iznad samog sela Knežica, kao deo budućeg velikog i regionalnog eko-centra, hitno treba da se sanira, ili da se premesti na drugu lokaciju i sagradi nova. Preduzete mere da se nešto pomeri sa "mrtve tačke" do sada, međutim, nisu dale nikakav rezultat. A kako danas stvari stoje, opet se tapka u mestu.

Tek što su se obradovale stručne institucije u Nišu, jer je poništen konkurs za izradu glavnog projekta budućeg regionalnog eko-centra iz kojeg su bili izuzeti i na koji nisu pozvani, ponovo je među niškim projektantima veliko nezadovoljstvo i dosta neverice. Naime, posle poništenja prethodnog, raspisan je novi konkurs za eko-centar, ali ni on izgleda ne donosi ništa od očekivanog u ustanovama koje su se ponadale da će bar delom učestvovati u izradi velikog projekta i od posebnog značaja.

Na svim zvaničnim mestima u Nišu i republičkim organima, a njih je mnogo i opšti je zaključak da je zaista "mnogo babica" u postupku, tvrdi se da je prilikom objavljivanja novog konkursa i uslova za učesnike maksimalno ispoštovano ono što nalažu zakon, statuti i pravilnici. Ceo postupak pripreme konkursa usklađen je, rečeno nam je u Skupštini grada Niša, prema odredbama Ministarstva za nauku i zaštitu životne sredine Srbije.

To ministarstvo određuje uslove konkursa i izrade tehničke dokumentacije za izgradnju objekata, za koje, u krajnjem slučaju, upravo kao nadležan državni organ izdaje odobrenje za gradnju. Ali, i lokalna uprava ima dosta značajan udeo i obaveze koje se odnose na tehnički deo: da svakako ispoštuje ono što nalaže ministarstvo, ali i da formuliše konkurs i javno ga raspiše, kao i da ga u potpunosti sprovede. U takvoj "podeli" poslova i obaveza između republičkih i organa lokalne uprave ponovo se u slučaju uslova za učešće na konkursu nije odmaklo od samog početka. Sve je urađeno isto kao i prethodni put i potpuno je jasno da su se nadanja u niškim institucijama i firmama (Fakultet zaštite na radu, Građevinski fakultet, MIN projekt inženjering i druge) da će biti u ravnopravnom položaju sa ostalim učesnicima na konkursu – izjalovila. Zato su i nezadovoljne.

I u Skupštini grada Niša, gde su svoja zaduženja za po jedan deo posla oko konkursa već realizovale uprava za privredu, životnu sredinu i održivi razvoj, odnosno uprave za imovinu grada i komunalne delatnosti, kao i u kabinetu gradskog menadžera Vlastimira Đokića, drže se "slova" zakona i davno određenog jednog od osnovnih uslova: da na konkursu za izradu glavnog projekta za budući eko-centar u Nišu mogu učestvovati samo firme koje u svom dosadašnjem radu imaju već urađena najmanje tri takva projekta...

U maloj Srbiji još uvek nema sagrađenih pravih regionalnih eko-centara u skladu sa visokim svetskim i evropskim standardima. Pitanje zaštite životne i radne sredine u nekim krajevima republike delimično je rešeno samo izgradnjom modernih sanitarnih deponija (kod Kikinde, Vranja...). Ako najpoznatije firme u Srbiji, koje su svojevremeno radile na projektima za te sanitarne deponije, budu ispunjavale uslove konkursa jasno je da će opet one biti u prednosti ispred niških. Jer nijedna projektantska kuća, niti ustanova koja se bavi problemima živote sredine u Nišu, nije imala nikakvog učešća prethodnih godina na izradi projekata za sanitarne deponije. A sa druge strane, uslovi konkursa se ne mogu menjati...

I tako, sve u krug. Pravi začarani krug. Opet se gubi vreme, ponovo se mnogo kasni sa izgradnjom velikog regionalnog eko-centra, za koji, kao što se vidi, ni projekat nije urađen. Posle svega postavlja se pitanje zašto je prethodni konkurs i poništen ako se znalo da se u novom neće ništa promeniti i da u njemu opet neće biti "mesta" za niške projektantske, stručne i naučnoistraživačke ustanove i institucije.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.