Nedelja, 28.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Koliko ima nedostojnih sudija

Ustavni sud Srbije je tokom 2012. godine u žalbenom postupku poništio sve odluke Visokog saveta sudstva o odbijanju konvertovanih prigovora nereizabranih sudija.

Uprkos tome, ne može se reći da sve reintegrisane sudije ispunjavaju uslove reizbora u pogledu stručnosti, osposobljenosti i dostojnosti.

Ustavni sud nije se bavio pojedinačnim odnosom žalilaca prema uslovima ponovnog izbora (to je u nadležnosti Visokog saveta sudstva), već je, u skladu sa svojom nadležnošću, ispitivao samo zakonitost pobijanih odluka. Za takvu odluku bilo mu je dovoljno to što su u razmatranju prigovora učestvovali članovi saveta koji su sudovali u donošenju pobijanih odluka i što u postupku reizbora nije oborena pretpostavka da zatečene sudije ispunjavaju reizborne uslove.

Zbog toga se ne može negirati da i među reintegrisanima ima onih koji nisu stručni, osposobljeni i dostojni za bavljenje sudijskim pozivom.

Ako se ima u vidu da je takvih bilo i među sudijama koji su odmah reizabrani (neki su učestvovali u izbornim krađama, neki su bili u sukobu interesa, neki su ugađali dnevnoj politici, za neke je utvrđeno da postoje razlozi za razrešenje...), ne može se izbeći istina da među sudijama i dalje ima onih koji to ne bi mogli biti.

Zato nosiocima sudske vlasti ostaje da se suoče sa sobom i oslobode onih koji ne zaslužuju da tu vlast vrše. Pošto bi to suočavanje trebalo da obavi Visoki savet sudstva, najpre njega valja učiniti dostojnim tog zadatka.

Prvi korak u tom pravcu već je učinjen: članovi po položaju zamenjeni su novim starešinom Vrhovnog kasacionog suda, novim ministrom pravde i novim predsednikom parlamentarnog odbora za pravosuđe, a član iz reda profesora pravnog fakulteta dao je ostavku.

Preostali članovi mogu biti zamenjeni zbog mana u njihovom izboru. Član iz reda advokata izabran je nezakonito, jer ga nije predložila Skupština Advokatske komore Srbije koja obezbeđuje najširu predstavljenost članstva, već Upravni odbor koji je organ skupštine a ne članstva. Članovi iz reda sudija izabrani su nezakonito, jer je u postupku njihovog kandidovanja uskraćeno aktivno i pasivno biračko pravo svim sudijama koje je Ustavni sud vratio u status nosilaca sudijske funkcije.
Nezakonite akte o izboru preostalih članova Visokog saveta sudstva trebalo bi da stavi van snage Narodna skupština koja ih je i donela. To joj neće biti prvi put, jer je 14. februara 2001. godine stavila van snage odluke o nezakonitom razrešenju sudija Vrhovnog suda Srbije (među njima je bio i pisac ovih redova), koje je donela decembra 1999. i jula 2000. godine. Narodna skupština je, zbog mana u donošenju, stavila van snage i odluku o izboru ranijeg predsednika Vrhovnog kasacionog suda. Ako je to mogla prema onom koji je po položaju i predsednik Visokog saveta sudstva može i prema njegovim članovima. Stavljanje van snage odluke o njihovom izboru neće delovati unazad, baš kao što nije delovalo ni stavljanje van snage odluke o izboru predsednika najvišeg suda.
Ako bi Narodna skupština na ovakav način prekinula mandat preostalim članovima aktuelnog sastava Visokog saveta sudstva, otvorila bi se mogućnost njihove zamene u postupku kandidovanja i izbora novih članova koji taj organ treba da učine pravim čuvarom i garantom nezavisnosti i samostalnosti sudova i sudija.
Takav Visoki savet sudstva bio bi spreman za sudbinske korake u reanimaciji posrnulog sudstva.
Prema članu 153. stav 3. Ustava, Visoki savet sudstva čine tri člana po položaju, jedan član iz reda advokata, jedan član iz reda profesora pravnog fakulteta i šest članova iz reda sudija sa stalnim mandatom. Od ukupno 11 članova, većinu od šest čine sudije. E, tu većinu savet mora da ima i kada odlučuje. Dosad je nije imao zato što je, po članu 14. stav 3. Zakona o Visokom savetu sudstva, za održavanje sednice bio dovoljan i kvorum od šest članova. Pošto su njega mogli da čine – tri člana po položaju, član iz reda advokata, član iz reda profesora prava i samo jedan član iz reda sudija (!), dosadašnji radni sastav saveta nije mogao biti garant nezavisnosti i samostalnosti sudske vlasti. Da bi to postao, neophodno je da se odredba o kvorumu zameni odredbom po kojoj će izabrani članovi iz reda sudija imati zamenike, kako bi Ustavom predviđena većina sudija u Visokom savetu sudstva došla do izražaja i pri odlučivanju.
Sudstvo treba da se oslobodi od onih koji nisu stručni, osposobljeni i dostojni sudijske funkcije, a pri tom ne sme da podlegne porivima bolećivosti, neprincipijelnih obzira i lažne solidarnosti.
Zakon o izmenama i dopunama Zakona o sudijama iz 2010. godine omogućavao je Visokom savetu sudstva da otkloni mane u izboru koje su učinili njegovi prethodni sastavi, jer je, po članu 6. tog zakona, mogao da po službenoj dužnosti preispituje odluke o izboru zbog sumnje u stručnost, osposobljenost ili dostojnost pojedinih sudija i da pokreće postupak za njihovo razrešenje. Nevolja je to što Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o sudijama, koji se nalazi u skupštinskoj proceduri, hoće da ovu odredbu stavi van snage. Ako se to dogodi personalna obnova sudstva u postustavnoj reizbornosti sudija ostaće nedovršena, a nepodnošljivi propusti u njenom sprovođenju – oprošteni i zaboravljeni.
    
* Redovni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta „Union”
 

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.