Nedelja, 07.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
IZVEŠTAJ KOMISIJE ZA LjUDSKA PRAVA

Propusti Unmika u istrazi o nestalima i ubijenima

Unmik odgovoran za trovanje Roma olovom na Kosovu
Propusti Unmika u istrazi o nestalima i ubijenima
Један од контролних пунктова Умника (Фото Танјуг)

Nespremnost da se prati bilo koja od preporuka Komisije za ljudska prava, „tvrdoglavost”, propusti u istrazi o nestalim i ubijenim, samo su neke od mnogobrojnih oštrih kvalifikacija koje su na račun mirovne misije UN na Kosovu uputili međunarodni pravni eksperti, zaduženi za praćenje rada Unmika.

U završnom izveštaju, koji je ujedno i poslednji ove komisije koja je u proteklih osam godina bila zadužena da savetuje i nadgleda kako Unmik poštuje ljudska prava na Kosovu, kritikuje se način na koji je ova misija reagovala na pritužbe građana.

Tročlana ekspertska komisija čak tvrdi da je zbog nemara Unmika došlo do trovanja olovom Roma koji su bili raseljeni u kampove UN na Kosovu. „Unmik je u suštini doprineo trovanju” pa bi zato trebalo stotinama raseljenih romskih porodica da se izvini i da ih obešteti.

Podsetimo, u pet kampova UN izgrađenih na stotinak metara od ogromnih gomila industrijskog otpada iz topionice olova Trepča, otrovalo se nekoliko stotina Roma. Među njima je bilo i mnogo dece.

Američka advokatica Diana Post koja zastupa ove Rome, kaže da je sve to vrlo obeshrabrujuće jer agencija koja se kandiduje za vladavinu zakona i uspostavljanje mira i pravde u svetu ne prati vladavinu prava i svoj mandat o ljudskim pravima.

Jedan od eksperata koji su činili ovo telo, kaže za „Njujork tajms” da komisija može samo da zapita zašto Unmik nije sarađivao sa njom u dobroj veri, umesto što je pretvarao ovaj proces nadgledanja poštovanja ljudskih prava u šou.

Sada bi, kako navodi ovaj sagovornik američkog lista, bilo pravično da se i sami članovi komisije zapitaju koja je njihova uloga u ovoj prevari.

Ovaj izveštaj, kako piše „Njujork tajms”, predstavlja „potencijalni izvor neprijatnosti za UN” koje redovno kritikuju vlade zbog nedostatka odgovornosti i brane žrtve čija su ljudska prava prekršena u konfliktnim zonama širom sveta.

Posle svega komisija je zaključila da je osam godina dug proces davanja mišljenja i preporuka bio potpuno neuspešan.

Zvaničnici Unmika nisu želeli za američki list da komentarišu izveštaj koji je završen u junu. Mirovne operacije UN, koje kontrolišu Unmik, saopštile su da mirovna misija na Kosovu „vrednuje rad savetodavnog panela”, ali i da ipak nije reč o sudu.

Komentari4
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.