Subota, 11.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
DANI SLOBODE

Svaki dan proslave u znaku jedne zemlje saveznice

Od 19. oktobra do 1. novembra, biće obeleženo 100 godina od oslobođenja Beograda u Prvom i 74 godine od oslobođenja grada u Drugo svetskom ratu
Svaki dan proslave u znaku jedne zemlje saveznice
(Фото Д. Жарковић)

Dva važna datuma iz naše nacionalne istorije – vek od oslobođenja Beograda u Velikom ratu i 74 godine od oslobođenja od nacista biće obeležena dvonedeljnom manifestacijom „Dani slobode”. Svečana proslava počeće 19. oktobra multimedijalnom predstavom „Oslobođenje Beograda” na prostoru oko Šećerane. Proslava će biti nastavljena dan kasnije defileom sa predstavnicima SUBNOR-a. Na njemu će, između ostalog, biti prikazana i dva topa i 30 zastava Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije. Ove godine prvi put u svim školama na teritoriji grada biće pročitan i proglas đacima o značaju datuma oslobođenja Beograda 1918. i 1944. godine.

„Dani slobode” biće završeni 1. novembra ispred Skupštine grada manifestacijom povodom 100. godišnjice oslobođenja Beograda u Prvom svetskom ratu, a tada će u tom zdanju u saradnji sa ambasadom Francuske biti priređena i izložba.

– Dugo je 1. novembar nepravedno bio u senci obeležavanja Dana oslobođenja u Drugom svetskom ratu, s obzirom na žrtve i doprinos Srbije savezničkoj pobedi 1918. godine – istakao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić i dodao da

proslava godišnjica oslobođenja grada u dva svetska rata predstavlja i odgovor onima koji pokušavaju da revidiraju istoriju.

Predsednik Skupštine Beograda Nikola Nikodijević ukazao je da će svaki od „Dana slobode” biti posvećen jednoj od zemalja saveznica Srbije u dva svetska rata.

– Pre nekoliko godina te datume Beograd nije zvanično obeležavao i ti događaji su gotovo bili izbrisani iz sećanja. Naša želja bila je da obnovimo sećanje na herojske dane i ljude koji su dali živote za slobodu ovog grada. Pre nekoliko godina doneli smo odluku da se Dan oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu ponovo obeležava kao datum od izuzetnog značaja za grad, a ove godine napravili smo još jedan iskorak – kazao je Nikodijević.

U organizaciju ovogodišnje manifestacije biće uključeni Vojska Srbije, ministarstva, Arhiv grada, „Dadov”…

Šećerana ubuduće prostor kulture i IT-a

Grad i vlada, kako je juče najavio Goran Vesić, otkupiće prostor Šećerane. Plan je da se na njemu obnove postojeći, ali i da se izgrade novi objekti namenjeni kulturi, kreativnoj i IT industriji. Ovaj kompleks, kako je istaknuto, pod zaštitom je Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

 

Komentari1
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Бранислав Станојловић
Ослобођење? ЛАЖ! Западно-балкански и совјетски социјалисти со отели Православни Београд од немачких национал-социјалиста и осудили Србију на још пола века ропства под злочиначком диктатуром.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.