Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Mladi robotičari osvojili nagrade u Šangaju

Mladi robotičari osvojili nagrade u Šangaju
(Фото: А. Матијевић)

Na Svetskom takmičenju u edukativnoj robotici održanom proteklog vikenda u Šangaju dva tima iz Srbije postigla su odlične rezultate: ekipa SDT, koju čine učenici Prve kragujevačke gimnazije, osvojila je drugu nagradu u kategoriji Brik (četiri plus tri), dok je tim Prve osnovne škole kralja Petra Drugog iz Užica pod imenom „Andrijaši” osvojio treću nagradu u istoj kategoriji, kao i nagradu za izvanredan doprinos.

Tim iz Kragujevca činili su učenici Dušan Tenjović, Mihailo Šundović i Vuk Lazović, koje je predvodila profesorka Katarina Veljković, dok su Užice predstavljali osnovci Dragica Gavrilović, Andrej Stevanović i Luka Majkić pod vođstvom nastavnika Gorana Bojovića.

Tema ovogodišnjeg takmičenja bila je veštačka inteligencija, a zadaci su bili kreirani tako da odražavaju problem u funkcionisanju veštačke inteligencije koji robot, uz pomoć svojih mehaničkih dodataka i isprogramiranog koda, treba da reši.

Komentari6
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Боро
Не знам да ли да се радујем, 80-инеке бих свакако, ал сада не знам, већ у уписани у базе светских компанија, као и ЦИА, цео живот ће им бити надзиран и предодређен, имаће све, а неће имати ништа. Можда је то некоме срећа?
Милун В. Поповић
Непобитне чињенице говоре да је Тесла преко свог асинхроног мотора наизменичне струје (обрнуто генератора) и својих трансформатора опасао планету преносећи енергију без већих губитака. Слично је урадио и Пупин преносећ звук преко својих, пупинзованих калемова, уводећи планетарну телефонију. Милутин Миланковић, геофизичар, математичар, астроном, климатолог, грађевин. инжењер, универзитетски професор, оснивач је Катедре за небеску механику! Све што видите око себе, произведено је теслиним мотором
srpska posla
Da su umesto u naucnoj-edukativnoj robotici osvojili prvo mesto u rvanju ili tekvondu, mozda pucanju, sada bi vec obezbedili penzije od 40 godine od tri prosecne plate, a i desetak hilj evra od drzave, ovako ce da guraju do 65g za penziju od daj boze 500 evra.
Милун В. Поповић
Овакве вести, о нашим студентима и ђацим, су већ стандардне а и није чудо јер су 3 највећа научника на свету: Тесла, Пупин и Миланковић припадници српс. народа. Зато је интересантно где су Горислав Папић и његова навинарка нашли саопштење ЕУ комисије, да су наши ђаци и студенти, по знању, испод стндарда ЕУ. Занимљиво је да је по предходном саопштењу из 2018, ЕУ комисија то изнела о ХРВАТСКОЈ, са потпуно идентичним текстом, као Папићевим, о ПИСА тесту, радној продукт.читалачкој писмености итд.
Иван Грозни
Уз сво дужно поштовање према поменутој тројици, написати да су највећи научници на свету је претеривање. Већи од Питагоре, Архимеда, Аристотела, Њутна и многих других? Наш проблем је функционална неписменост великог дела становништва. Образовни систем је такав да не учи децу да мисле и решавају проблеме. Ова деца која добијају награде су само изузетак. Сећам се једном свог друга који је ишао у америчку школу у Александрији. Учио је како се попуњава чек, када ми нисмо знали шта је уплатница.
Vera Sobat + prijatelji u dijaspori
BRAVO i sve najbolje u zivotu vam zelimo!!!

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.