U Pragu podizanje forme za Berlin
Uoči sutrašnjeg odlaska u Prag, u kojem naši košarkaši igraju mečeve prvog kruga 41. evropskog prvenstva (1–18. septembar), selektor Svetislav Pešić i bek Marko Gudurić su govorili o tome šta očekuju na tom šampionatu i kakvi su im ciljevi. Reprezentacija Srbije je u prethodnih šest dana savladala dva jaka protivnika u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2023, Grčku i Tursku, a vodeće svetske kladionice vide je kao favorita za zlatnu medalju (kvota 4), ispred Grčke, Slovenije (5) i Francuske (6).
– Očekivanja reprezentacije su uvek najviša. Ne bežimo od toga – izjavio je Gudurić, jedan od boljih naših igrača na teškom gostovanju u Istanbulu u nedelju. – Kao i uvek, poželeo bih zdravlje ekipi i nadamo se najboljem. Kao što je selektor rekao, treba da iskoristimo prvu fazu da unapredimo nas i našu igru, da sačuvamo zdravlje. Sjajna je atmosfera u timu. Nije da to samo kažem, stvarno je tako. Verujemo selektoru, svi smo spremni da se žrtvujemo jedni za druge, tako je od prvog dana. Znamo ko su lideri ekipe, svi znamo šta nam je posao i to mnogo znači.
Prvi krug šampionata igraće se u Pragu (Češka), Tbilisiju (Gruzija), Milanu (Italija) i Kelnu (Nemačka), a domaćin završnice (10–18. septembar) biće Berlin. Reprezentacija Srbije igra svoj prvi meč protiv autsajdera Holandije, prekosutra u 21 čas. U našoj grupi (D), osim naše selekcije, nema ekipa koje važe za kandidate za medalju. Najteži protivnik bi trebalo da bude Češka, kao jedan od četiri domaćina šampionata.
– Znam protivnike, igrače i ekipe, neugodni su rivali. Svi verujemo i mislimo da jesmo favoriti u grupi. Neka bude da jesmo, ali to je manje važno. Treba da pokažemo da jesmo. Selektor Pešić je istakao da je najvažnije zdravlje i da nas čeka naporan šampionat gde se praktično igra svaki dan – izjavio je Gudurić.
Na Pešićevom spisku je i dalje 16 igrača, a kojih 12 će igrati na evropskom prvenstvu, biće poznato danas. Konačna odluka zavisiće i od zdravstvenog stanja onih koji se oporavljaju već neko vreme. Kandidati su Ognjen Jaramaz (Bajern), Vanja Marinković (Baskonija), Marko Gudurić (Fenerbahče), Vasilije Micić (Efes), Vladimir Lučić (Bajern), Ognjen Dobrić (C. zvezda), Nemanja Nedović (Crvena zvezda), Nikola Kalinić (Barselona), Nikola Jokić (Denver), Filip Petrušev (Crvena zvezda), Nemanja Bjelica (Fenerbahče), Dejan Davidovac (CSKA), Nikola Milutinov (CSKA), Boriša Simanić (Saragosa), Marko Jagodić Kuridža (Budućnost) i Dušan Ristić (Fuenlabrada).
– U sredu, nakon poslednjeg treninga, objavićemo spisak – rekao je Pešić. – Mi nemamo nikakav pritisak. Svi su tu, svi su kandidati. Svaki trening je važan, ali može da bude i nezgodan zbog eventualnih povreda. Sačekaćemo poslednji trening. Malo se smirila situacija sa povredama, ali naporno je prvenstvo, moraćemo da vidimo neke stvari… Što se tiče jednog i drugog Nemanje (Bjelica i Nedović – prim. aut.), bili su dobri, imali su trening, imaće danas i sutra, videćemo u kakvom su stanju, pa ćemo da da odlučimo.
U drugom krugu takmičenja (osmina finala), naša grupa se ukršta sa C grupom (D1 – C4, D2 – C3, C2 – D3, C1 – D4) u kojoj su Grčka, Italija, Hrvatska, Estonija, Ukrajina i Velika Britanija. Pešić prvi krug vidi i kao priliku da se ekipa još više zbliži i uigra za nokaut mečeve, pošto neki igrači do ovog leta nisu imali priliku da treniraju zajedno.
– Sve se promenilo, korona je još prisutna, velika, naporna sezona iza nas. Pored svega imali smo i kvalifikacije, tako da je to ogroman napor. Vrlo je čudno da organizator, o tome sam i ranije pričao, nije dao mogućnost da ide veći broj igrača. Igra se u četiri države, na kraju se finalni deo igra u Berlinu. Sa našeg gledišta, mi se još nalazimo u procesu unapređenja igre, razumevanja. Moramo da pobeđujemo da bismo otišli u Berlin, što je naš cilj, moj cilj… Ostale ciljeve ste vi (novinari) sami postavili, tako da mi ne moramo da ih postavljamo. Kroz prvu rundu želimo da unapredimo svoju igru, želimo da fizički ostanemo u dobrom stanju. To je prvi, kratkoročni cilj.
Pešić kaže da je svestan da navijači uglavnom vide reprezentaciju kroz zvučna imena i uspehe iz prošlosti, ali ističe da uvek treba poći od nekih objektivnih činjenica:
– Svi nas gledaju kroz prizmu jednog, drugog, trećeg MVP, da smo bivši svetski, evropski šampioni. To je velika stvar. Mi smo reprezentacija koja je na okupu ukupno dva meseca, nije klupska sezona. Moramo da gledamo pozitivne stvari i da popravljamo sve što možemo. Sve je moguće, ako želimo i ako imamo dobru koncentraciju. Imamo dobre igrače sa iskustvom, a ako nam se ukaže pravi put, prihvatićemo ga…
Jokić i Milutinov u petorci…
Upitan da li je razmišljalo o tome da zajedno na parketu igraju centri Milutinov i Jokić, selektor Pešić je odgovorio:
– Razmišljamo o svemu, da igramo sa tri beka, sa dva centra… Nikada ne verujem u nešto što nisam trenirao. Uvek verujem da si u prednosti ako radiš svoje stvari onako kako si trenirao i ako si ih doveo do neke perfekcije. Da je neko drugo vreme, a nažalost nije, mi bismo i sa aspekta „meč-ap” situacija razmišljali. Želimo da zbunimo protivnika, ne sami sebe, i zato razmišljamo šta bismo iz takvih situacija dobili, a šta izgubili… Možda za neku drugu priliku, možda sada…
Ponoviti odbranu iz Istanbula
Selektor Svetislav Pešić je zadovoljan kako je reprezentacija odigrala prvih 20 minuta protiv Turske u Istanbulu, pre tri dana, a posebno kada je reč o odbrani:
– Odbrana koju smo pokazali, to je verovatno to što mi želimo da igramo. Reakcija na to što smo pripremali je bila i za mene iznenađujuća, dobra. Mi imamo talenat u napadu i tu nema nikakve dileme i diskusije. Baza svega je odbrana. Drago mi je što je reakcija bila iznad mojih očekivanja, sa aspekta naše taktičke pripreme koju smo radili i koju radimo. Odnos prema individualnim zadacima je dobar. Ali, videli smo da smo u trećoj četvrtini pali zbog toga što nismo zadržali odbranu koju smo tražili. Počeli smo malo da filozofiramo u napadu. Bilo je pritiska sa njihove strane, a i moglo se očekivati da će i oni imati svojih pet minuta. Padova u igri će biti, samo je važno kako reaguješ posle pada…
D GRUPA
(Prag)
Tim EP 2017. FIBA rang
Srbija 2 6
Češka 20 12
Finska 11 35
Poljska 18 13
Izrael 21 42
Holandija - 47
Objašnjenje: druga kolona predstavlja plasman na prethodnom evrobasketu, a treća kolona trenutni plasman na listi Svetske košarkaške federacije.
Prvo kolo (2. septembar): Srbija – Holandija 21 č; drugo kolo (3. septembar): Češka – Srbija 17.30 č; treće kolo (5. septembar): Srbija – Finska 21 č; četvrto kolo (6. septembar): Srbija – Izrael 21 č; peto kolo (8. septembar): Srbija – Poljska 21 č.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


