Skupa struja „koči” železnicu
BEČ – Visoke cene struje ne predstavljaju samo teret po proizvodnu industriju, ugostiteljstvo, već i za železnicu koja, za razliku od industrije, ne može izmestiti svoje poslovanje ili proizvodnju, već mora da snosi sav teret poskupljenja. Takođe, železnica ne može tako ako da prebaci teret poskupljenja na korisnike, posebno u putničkom saobraćaju.
Cena struje za vožnju vozom od mađarske granice Heđešhalom do nemačke granice Pasau iznosila je prošle nedelje 18.000 evra, a pre samo par meseci bila je na 10.000 evra, ukazuje bečki dnevnik „Standard”.
Taj teret, kako ističu železničari, neće moći da izdrži železnica, te su pozvane vlade na evropskom i nacionalnom nivou da aktivno deluju. Alternative, da se struja kupuje na berzi ili bilateralno za železnicu nisu primenjive.
U železničkom saobraćaju se svaki voz pojedinačno obračunava, a nadležna kompanija u Austriji „OBB infrastruktura” kupuje struju, koja se isporučuje postrojenju koje je pretvara sa struje od 50 herca frekvencije, kolika je u javnoj mreži, na 16,7 herca potrebnu za železničku mrežu, odakle se napajaju vozovi.
Inače „OBB infrastruktura” ima devet elektrana i proizvodi jednu trećinu godišnje potrošnje železničke struje, koja iznosi oko dva teravat sata.
Daljih 450 gigavat sati OBB kupuje preko dugoročnih ugovora od operatera „Ferbund”, a daljih oko 40 odsto se dokupljuje. Procenjuje se da visoke cene austrijskoj železnici OBB donose milijardu evra dodatnih troškova u putničkom železničkom saobraćaju, a te troškove moraće da „pokrije” država.
Kada je reč o železničkom transportu robe OBB je najavio svojim klijentima poskupljenje na 195 evra po megavat satu od iduće godine. Prošle godine je megavat sat naplaćivan 65 evra.
Ovo poskupljenje posebno će pogoditi teško ćerku kompaniju OBB „ Rejl kargo Austrija “
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


