Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
SINOĆ U GRADU

„Amnezija – Ko je on, a ko smo mi?”

„Amnezija – Ko je on, a ko smo mi?”
Представљена књига Вуксана Кнежевића у Удружењу књижевника

Zbirka pripovedaka simboličnog, ali opominjućeg imena „Amnezija – Ko je on, a ko smo mi?” Vuksana Kneževića predstavljena je pod svodom Svečane sale Udruženja književnika u Francuskoj 7.

O ovom, 16. delu savremenog srpskog autora koji je 25 godina života i 15 knjiga posvetio „osvetljavanju opskurnog razdoblja koje zbirno naziva Informbiroom” govorili su Dragoljub Kojčić, filozof, i Zoran Savić, književni kritičar.

Kao i prethodna dela, i ovo je, kako se čulo, upornost da istina pobedi, odnosno literatura protiv zla, autora koji je i sam bio zatočenik Golog otoka, i to jedan od najmlađih sa nepunih 18 godina.

„Ova zbirka, kao i prethodna Kneževićeva dela, ne fokusira se isključivo na logorska i robijaška iskustva. Iako i sam zatočenik kerbera i žrtva torture sa Golog otoka, on je svestan da drama 1948. i potonjih godina zapravo pogađa sve ljude. U tome zaključku dešifrovan je čitav smisao Brozove golootočke politike...”, stoji, između ostalog, u predgovoru koji potpisuje Dragoljub Kojčić.

Komentari11
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

gz
Mali problem je sto je za vreme drugog sv rata vodio partizane, koji su bili daleko daleko bolji od onih drugih, pijanih koljaca i pljackasa svoga vlastitog naroda. Doslo je vreme kada se (sa ogromnom kolicinom sminke) ti isti hoce da uguraju u antifasiste i izjednace sve zrtve.
@gz
Sigurno. Brozovi partizani bili su najače, najčasnije i najherojskije trupe na svetu, koje su "srušile treći rajh i oslobodile Evropu"? tako bar tvrdi Brozova propaganda. Kao što je i JNA bila "treća po snazi" u Evropi. A onda pripucalo slovenačko lovačko društvo i razbilo tu "fenomenalnu armadu". Da li vi zaista verujete u te lažne bajke?
dejan
on je 'naj laf medju nas cigane'.A mi? Pa to 'i vrapci na grani' znaju,osim nas samih koji dopiremo do nebeskih svodova.
Od Vojne Krajine
Za Broza su bili najvise Srbi iz Hrvatske a to je i jedan od razloga njihove tragedije devedesetih. Epilog rata 1991-1995 je za njih bio daleko najgori. Srbi u Hrvatskoj su politicki bili daleko najnaivniji u odnosu na druge narode ili djelove naroda.Broz je zaista komandovao i bio veoma jak za vrijeme zivota ali je sva njegovo stvaralastvo sruseno do temelja nakon raspada ex Yu. Veliki ljudi su oni koji ostave svoje stvaralastvo za duga vremena kako u nauci tako i u umjetnosti ili politici.
Joca Švedska
Za i protiv vođe crvene fašističke vojne hunte, austrougarskog samozvanog "maršalisimusa" Josipa Broza, je sinonim za ZA I PROTIV SRBIJE. Oni u Srbiji koji su, posle svega što nam je napravio, i dalje za Broza, oni su protiv sopstvene države i sopstvenog naroda. Razumem profitere koji su se napljačkali i obogatili zahvaljujući Brozovoj diktaturi. Oni samo čuvaju svoj plen. Ali obične ljude, mozga ispranog Brozovom propagandom, koji odbijaju da vide šta nas je snašlo, nikako ne razumem.
Peđa
Ja, kao uostalom ni većina građana propale SFRJ uključujući svu moju poznatu rodbinu, nikada nisam ni "dobio stan" od bilo kakve firme ili države. To je propagandna priča piramidalnog tipa. Kao Jezda i Dafina. Dok je bilo stranih para, jedna grupa ljudi je još nešto i dobila. Svi ostali ćorak. Drugo, i oni što su "dobili" stanove u stvari ništa nisu dobili. To im je režim uzimao od plate. A u Brozovo vreme bilo je još manje bogatih, ali zato pravih grofova. Ali je sirotinje bilo na pretek.
RoyMoore
Pa po njima je "BILO SVE DZABA". E to zato misle da ga vole.
Prikaži još odgovora
nikola andric
Historija ne moze bez ''vrednovanja'' dok vrednosni iskazi ne zadovoljavaju naucne kriterije istine. ''Za'' i ''Protiv Marsala'' ima ''koliko zelis'' pristalica i obrnuto...

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.