Petak, 19.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Trka za kragujevačke parkinge

Trka za kragujevačke parkinge
Хаос на тротоарима: центар Крагујевца (Фото М. Игњатовић)

Kragujevac – U nemogućnosti da sam reši nagomilane probleme u oblasti saobraćaja, od velikih gužvi na ulicama do manjka parking prostora, gradska vlast Kragujevca donela je odluku da uređenje ove oblasti, putem javnog tendera, poveri privatnoj firmi. U trci za preuzimanje isplativog posla naplate parkiranja su beogradsko preduzeće "Parking sistem i garaže" i ovdašnji "Agromarket", što praktično znači da će JKP "Parking servis", koje je grad formirao radi obavljanja ove delatnosti, uskoro prestati da postoji.

Gradska komisija već je dala svoju reč, ocenivši da je beogradska firma "Parking sistem i garaže" bolji ponuđač. Međutim, kako je "Agromarket" uložio primedbu na način bodovanja, odluka o poveravanju ove značajne delatnosti prepuštena je Gradskom veću. No, bez obzira na njihov stav o učesnicima u ovoj trci, sasvim je izvesno da će gradsko preduzeće "Parking servis" biti ugašeno, a to otvara prostor za brojna pitanja o funkcionalnosti svojevremene odluke gradskih vlasti da ono uopšte i bude osnovano.

U izjavi za "Politiku" gradonačelnik Kragujevca Veroljub Stevanović kaže da je odluka o poveravanju posla privatnoj firmi doneta kada se, kako kaže, uvidelo da grad nije u stanju sam da finansira razvoj ove delatnosti.– Problemi su veliki, a grad nema dovoljno sredstava da sam pravi javne garaže. Ovako će novac ulagati neko drugi, a mi ćemo sve kontrolisati. Od cene parkiranja, do prikupljanja takse po parking mestu, a najvažnije je da će svaka izgrađena garaža ostati u vlasništvu grada – tvrdi Stevanović.   

Gradonačelnik nije želeo da prejudicira odluku Gradskog veća, napomenuvši da radnici "Parking servisa" ne treba da se brinu, jer će, kako je naglasio, svi zadržati svoja radna mesta i u novoj firmi.

Poveravanje poslova naplate parkiranja, uvođenje SMS sistema i izgradnja garaža – zapravo je koncesija, kojom se ova delatnost prepušta privatnoj firmi u narednih 25 godina. S obzirom na to da je reč o sigurnom poslu i zaradi, glavnog gradskog stručnjaka za razvoj resursa Nebojšu Vasiljevića pitali smo kakvu će korist od ovakve odluke imati sam grad.– Mi, jednostavno, nemamo četiri miliona evra, koliko je potrebno da se izgrade garaže, pa ne vidim zašto ulogu investitora ne bismo prepustili nekome ko ima novac, a sposoban je da ispoštuje zahteve tendera – ocenjuje Vasiljević.

Prema njegovim rečima, Kragujevac će, nakon odluke Gradskog veća o ponuđačima, bez obzira ko to bude bio, dobiti nekoliko montažnih i javnih garaža, sa oko 400 parking mesta. To će, napominje Vasiljević, rešiti problem nedostatka parking prostora u četvrtom po veličini gradu u zemlji, a od takse za svako parking mesto u gradski budžet godišnje će se slivati oko 400.000 evra.
Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.