Ponedeljak, 13.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

EU želi da ubrza proterivanje stranaca koje smatra opasnim

EU želi da ubrza proterivanje stranaca koje smatra opasnim
(EPA-EFE/ STEPHANIE LECOCQ)

LUKSEMBURG – Ministri unutrašnjih poslova Evropske unije (EU) izrazili su želju na sastanku u Luksemburgu da ubrzaju povratak ilegalnih stranaca koji se smatraju opasnim, posle napada u Francuskoj i Belgiji koje su počinili radikalizovani pojedinci.

„Osoba koja predstavlja pretnju bezbednosti jedne države članice je i pretnja bezbednosti druge države članice EU. Zato bi trebalo da bude obavezno da se ti ljude odmah vrate”, izjavila je evropska komesarka za unutrašnje poslove Ilva Johanson.

Predlog koji je predstavljen 2018. za reviziju aktuelne „direktive o vraćanju” stranaca zabranjuje državama članicama da odrede period za dobrovoljni povratak državljanima trećih zemalja u neregularnoj situaciji, a koji predstavljaju pretnju po javnu bezbednost, prenosi Beta-AFP.

Međutim, ta direktiva je blokirana u Evropskom parlamentu.

„Očekujemo da Evropski parlament usvoji zajednički stav. Sad je  vreme za to”, rekao je potpredsednik Evropske komisije Margaritis Shinas.

„Moramo da imamo obavezu da to nešto uradimo na efikasan način”, rekao je švedski ministar Gunar Stromer.

Dva švedska navijača ubijena su u ponedeljak uveče u Briselu, a još jedan povređen u napadu Tunišanina kome je ranije naređeno da napusti teritoriju Belgije.

Niska stopa povrata u poređenju sa naredbama za napuštanje teritorije stalno je tema diskusija u EU. To se delimično može objasniti nedostatkom saradnje zemalja porekla da vrate svoje državljane.

Komentari2
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jasnić Slaviša
Dosta ste ih vi jurili i lovili ko zečeve.Promenilo se vreme sad su oni došli na vaš teren da vam vrate milo za drago.Živi bili pa videli.Sad ćete vi gospodo da se presabirate šta ste radili po Africi Aziji Ameriki I Australiji.
Goran Šobot
Ne znaju šta bi sa sobom, niti proterati niti primati, ako protjeraš nema ko da radi.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.