Dualnim obrazovanjem do radnika za privredu
Pančevo – Južnobanatski okrug, prema svim parametrima, doživljava privredni razvoj, a veliki udeo u tome imaju ulaganja u prethodnom periodu. Industrija i poljoprivreda se podjednako razvijaju, što je pokazatelj da u ovom okrugu, uprkos pogoršanim geostrateškim odnosima u svetu i posledicama kovid pandemije, ponovo čvrsto stoji na nogama.
„Naš region je i dalje zadržao pozitivne trendove kada je reč o rastu zarada, smanjenju nezaposlenosti, povećanju industrijske proizvodnje i pozitivnom spoljnotrgovinskom prometu uz ostvarivanje suficita”, rekao je dr Marko Ćulibrk, direktor Regionalne privredne komore Pančevo, na sedmoj sednici Parlamenta privrednika Regionalne privredne komore (RPK) Južnobanatskog upravnog okruga.
On napominje da je tokom 2023. organizovan niz poseta privrednicima, sa kojima se razgovaralo o izazovima u poslovanju. Pored očuvanja stabilnosti ekonomije, a uz veliku pomoć privrednog sektora, vrlo uspešno se razvija i proces dualnog obrazovanja u ovdašnjim školama, istakao je Đulibrk.
„Mi već imamo više od 500 učenika koji su obuhvaćeni dualnim obrazovanjem. Za školsku 23/24. godinu, to je oko 170 novih učenika koji su se opredelili za 15 različitih profila, zahvaljujući angažovanju oko 25 privrednih organizacija i pet srednjih škola koje učestvuju u programu. Taj proces kontinuirano traje i u toku su pripreme za novu školsku godinu, a prema planovima očekuje se upis otprilike istog broja đaka. Time obezbeđujemo našim industrijskim pogonima kvalitetne, nove, mlade i obučene radnike koji se razvijaju i školuju po njihovim potrebama i zahtevima”, istakao je Ćulibrk na skupu privrednika RPK.
Pored podnošenja izveštaja o radu, bilo je reči i o kretanjima u privredi Srbije, kao i u svetu, sa osvrtom na trendove raspoloživosti radne snage, industrijske proizvodnje, spoljnotrgovinskom prometu na globalnom nivou, kao i gde su šanse naše privrede u svetskoj privrednoj utakmici.
„U Srbiji postoje stope rasta, a sa druge strane, i spoljna trgovina se drži na zavidnom nivou. Takođe, nezaposlenost je relativno niska, međutim neizvesnost preti sa svih strana. Kada posmatramo sve ono šta se dešava u regionu i globalno i kako se to preliva na privredu Srbije, govorilo se sa privrednicima o tome kakva je njihova pozicija i kakva su njihova očekivanja. Skup privrednika svakako je prilika za predstavljanje naših istraživanja da bismo zajednički sagledali kako možemo da se pripremimo za ovu veoma izazovnu godinu”, istakao je Bojan Stanić, pomoćnik direktora za analizu Privredne komore Srbije.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


