Subota, 27.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Istočno Sarajevo je bedem Srpske

Obeleženi dan i krsna slava grada Sveti Petar Dabrobosanski
Istočno Sarajevo je bedem Srpske
Источно Сарајево (Фото Д. Станишић)

Istočno Sarajevo – Kada slavi Istočno Sarajevo, slavi i Republika Srpska, jer je ona sabrana u ovom gradu, izjavio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, povodom jučerašnjeg obeležavanja Dana i krsne slave grada Svetog Petra Dabrobosanskog. Istočno Sarajevo je, kaže Ćosić, „bedem Republike Srpske”.

U okviru obeležavanja jednog od najznačajnijih datuma u istoriji grada, koji je nikao na ledini pre 31 godinu, prethodilo je održavanje manifestacije Dani Istočnog Sarajeva. I ove godine obeležavanje je počelo posetom Vojničkom spomen-groblju „Novi Zejtinlik” na Sokocu, najsvetijem mestu u Republici Srpskoj, na kome počiva 961 srpski heroj koji je pao za odbranu Srpske i stvaranje Srpskog Sarajeva. Nakon služenja pomena, vence na „Novi zejtinlik” položile su brojne delegacije, među kojima i delegacija ruskog grada Krasnodara, kao i delegacije iz Niša i Novog Sada i Srpskog nacionalnog saveta Crne Gore.

Uoči održavanja svečane akademije u Narodnom pozorištu, na kojoj su zaslužnim pojedincima dodeljene Povelja grada i Grb grada Istočno Sarajevo, gradonačelnik Ćosić izjavio je da „31 godina postojanja, za neke gradove nije dug period, ali da je za Istočno Sarajevo i dinamiku kojom se razvijalo to ogroman period”.

Povodom obeležavanja krsne slave grada Istočno Sarajevo u hramu Svetog Petra Dabrobosanskog, u naselju Vokovići u Istočnoj Ilidži, održana je liturgija koju je, uz prisustvo velikog broja građana i gostiju, služio mitropolit dabrobosanski Hrizostom.

Grad Istočno Sarajevo, u kome trenutno živi više od 65.000 stanovnika, od kojih većinu čine Srbi proterani iz Sarajeva, nastao je 13. marta 1993. godine. Tog dana doneta je statutarna odluka o organizaciji srpskog grada Sarajeva. Nakon završetka ratnih sukoba, Narodna skupština Republike Srpske donela je Zakon o Srpskom gradu Sarajevu, 2. aprila 1996. godine, kojim je ime grada promenjeno u Grad Srpsko Sarajevo. U septembru 2004. godine, na zahtev tadašnjeg visokog predstavnika, Ustavni sud BiH ukinuo je prefiks srpski iz naziva grada pa je Srpsko Sarajevo preimenovano u Istočno Sarajevo, koje u svom sastavu ima šest opština i koje je, po površini, najveći grad u Republici Srpskoj.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.