Kuda plovi naš prosvetni brod
Često se u ovoj rubrici piše o stanju u našoj prosveti. Obično se navodi „sveto trojstvo” – porodica, škola i društvo. Sve više sam uveren da ovde treba dodati i nastavni program, ako to uopšte i postoji.
Nisam stručan za ovu oblast, pa ću dati samo neka empirijska zapažanja. Na ispraćaju moje ćerke na ekskurziju, pre četvrt veka, njena nastavnica pita svog učenika: „Peđa imaš li pljugu?” Njena koleginica je kažnjena opomenom pred otkaz zbog narušavanja ugleda škole, samo što je iskreno priznala da se u dvorištu škole diluje droga (?!).
Rado pratim kvizove i ne mogu se čudu načuditi kad čujem neke odgovore učesnika, koji su svi odreda diplomirani studenti. Tako jedan kaže da je Valjevo središte Južnobanatskog okruga, drugi ne zna koja reka protiče kroz Skoplje, treći da je sedište Mileševske eparhije manastir Ljubostinja, četvrti...
Ipak, povod da vam pišem je slučaj od pre nekoliko dana, kada jedan takmičar nije znao da nastavi Njegošev stih „kome zakon leži u topuzu...” pravdajući se da nije čitao „Gorski vijenac”, a na pitanje u kojoj je susednoj državi oblast Semberija, odgovorio – u Mađarskoj. Ovo me ne bi izvelo iz takta, da ga voditeljka nije predstavila kao doktoranda na nekom fakultetu (nije rekla kojem), i to na temu – Most ljubavi u Vrnjačkoj Banji. Zaključak, kakav fakultet, takav doktorand, kakav doktorand, takva i teza. Znatiželjan sam da saznam kakav će naučni doprinos dati u ovoj tezi. U trenutku sam se setio vremena kad sam upisivao poslediplomske studije. Uz ostalo, morao sam da priložim i zapečaćenu kovertu s mojom radnom biografije od mog tada pretpostavljenog.
Očigledno, neki konci su se zamrsili, pa ne znam šta je u nastavnim jedinicama u srednjim školama, naročito iz istorije, geografije i književnosti, jer iz nekih egzaktnih nauka naša deca donose brojne nagrade sa svetskih takmičenja.
Možda je najbolje da ovde zastanem, jer bih mogao da odlutam u vreme kada su naši profesori bili sa velikim „P”, kada i sada instinktivno vadimo ruke iz džepova na proslavama mature, da još možemo nabrojati svih pedeset država SAD, da...
Nadam se da ipak nećemo doživeti od naših đaka da, kao četiri od pet učenika američkih koledža, na pitanje da navedu dve države na slovo „E” kažu – Evropa.
Slobodan Zečević,
Kragujevac
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


