Ponedeljak, 20.07.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista
PROMOCIJA BALETSKE UMETNOSTI

Promocija knjige „Balet, da li se to jede?“

Novo delo balerine Gabriele Teglaši Jojkić
Promocija knjige „Balet, da li se to jede?“
Габриела Теглаши Јојкић (Фото: Википедиа)

Promocija knjige „Balet, da li se to jede“ održana je u Muzeju književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine u Sarajevu, gde je ujedno predstavljen i bogat autorski opus istaknute baletske umetnice, pedagoškinje i nekadašnje prvakinje Baleta Srpskog narodnog pozorišta, Gabrijele Teglaši Jojkić.

Događaj je organizovan u okviru međunarodne manifestacije IV Dani savremenog plesa „Ujedinjeni kroz ples“, koju realizuje Udruženje „Živimo balet“ iz Sarajeva u saradnji sa beogradskim Institutom za umetničku igru.

Pored knjige „Balet, da li se to jede?“, koja na pristupačan i duhovit način široj publici približava svakodnevicu i izazove baletskih igrača, predstavljena su i druga izdanja autorke, uključujući knjigu „Pisma iz Portugala“, kao i monografije „75 godina Baletske škole u Novom Sadu“, „Baletska korepeticija Zoltana Gajdoša“ i „Umetnost igre Milana Lazića“.

O stvaralaštvu Teglaši Jojkić govorile su predsednica udruženja „Živimo balet“, Nataša Hajdarević, i koreograf i profesor Instituta za umetničku igru iz Beograda, Aleksandar Ilić.

Promociji je prisustvovala i prvakinja Baleta Narodnog pozorišta Sarajevo, Tamara Ljubičić, kao i brojni predstavnici kulturnog i umetničkog života.

Autorka se, govoreći o svom profesionalnom putu, osvrnula na izazove umetničkog poziva i napomenula da je tokom karijere odigrala više od 1.200 predstava.

„Pozorišni život je veoma surov, ali sam uvek bila realna i iskrena prema sebi i drugima. Nakon 54 godine provedene u baletu konačno sam dobila vreme da zapišem sve ono što sam godinama nosila u sebi“, istakla je Teglaši Jojkić.

Ilić je ocenio da delo Teglaši Jojkić prevazilazi granice stručne literature i predstavlja važan doprinos dokumentovanju plesne umetnosti na prostoru bivše Jugoslavije.

„Njena životna priča pokazuje da balet nije samo profesija, već trajna ljubav i odgovornost prema generacijama koje dolaze“, naglasio je Ilić, dodajući da je knjiga „Balet, da li se to jede?“ prepoznata i na međunarodnom nivou, zbog čega je objavljena i na engleskom jeziku.

Manifestacija „Ujedinjeni kroz ples“ okuplja umetnike, koreografe i plesne stvaraoce iz BiH, regiona i Evrope, sa ciljem jačanja međunarodne saradnje, kulturne razmene i promocije plesne umetnosti kao univerzalnog jezika, navodi se u saopštenju organizatora.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.